Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2017 klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 700 milionů na 59,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Pokles zisku podle expertů souvisí s loňským prodejem podílu ve společnosti Visa. Bilanční suma sektoru ke konci září činila 7,278 bilionu korun, což je proti konci roku růst o 1,3 bilionu korun.
Zisk z finanční a provozní činnosti klesl do konce září meziročně o 6,3 miliardy na 133,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se snížily o 900 milionů na 108 miliard korun. Výnosy z poplatků a provizí klesly o 200 milionů na 32,9 miliardy korun.
Tuzemské banky a spořitelny zejména v letošním prvním pololetí stále čelily náročnému ekonomickému prostředí, uvedl analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Obecně nízké úrokové sazby podle něj nahlodaly jejich úrokové výnosy. Nicméně ve třetím kvartále už byly patrné první známky obratu, který souvisel se zvratem úrokových sazeb a jejich růstem, byť zatím jen velmi mírným. Viditelnější zlepšení situace lze v tomto ohledu očekávat ve čtvrtém kvartále a hlavně v příštím roce, dodal.
"Český bankovní sektor patří mezi nejstabilnější na světě. To, že tomu tak je, přičemž výnosy z bankovních poplatků klesají permanentně pět let včetně aktuálního výsledku za první tři kvartály 2017, je pro mě určitým zadostiučiněním. Výsledek je ovlivněn mimořádným výnosem z prodeje VISA minulý rok," řekl zakladatel portálu Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.
Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí 2017 stoupl meziročně o 13 procent na 13,5 miliardy korun, Komerční bance stoupl o 5,5 procenta na 11,2 miliardy korun. České spořitelně naopak zisk klesl o 1,8 procenta na 11,7 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 5,5 miliardy korun, což je meziroční růst o 18,5 procenta.
Na českém finančním trhu působilo na konci pololetí 47 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.