V České republice bylo během prvního pololetí zadrženo podle údajů České národní banky 3665 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Ve stejném období loni bylo zadrženo 1969 padělků. Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 3104.
Jejich počet se ve srovnání s loňským pololetím více než zdvojnásobil. O více než 60 procent meziročně narostl počet padělků v dolarech, a to na 147. O 30 kusů na 349 pak stoupl i počet padělků v eurech.
Vedle padělků zadržela centrální banka v pololetí 2397 napodobenin, zatímco za stejné období loni to bylo 1405. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jde například o filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.
ČTĚTE TAKÉ: Padělků českých bankovek bylo loni dvakrát tolik
Padělků přibývá, ČNB loni zadržela 1600 falešných bankovek
Za celý loňský rok bylo v České republice zadrženo 6853 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což představovalo meziroční nárůst téměř o polovinu. Více než polovinu z toho tvořily české bankovky a mince, nejčastěji padělaná byla opět tisícikoruna. Čtvrtletní statistika ČNB přesné hodnoty padělaných bankovek a mincí neobsahuje.
V České republice byly ke konci loňského roku v oběhu necelé dvě miliardy bankovek a mincí, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o zhruba 30 milionů. Naopak klesla hodnota peněz v oběhu z předloňských 398 miliard korun na 386 miliard korun na konci roku 2009. Z bankovek je nejvíce tisícikorun, následují bankovky v hodnotě 2000 korun. V případě mincí kralují peněžnímu oběhu koruny.
Foto: archiv Týdne