ČNB zdražila půjčky, úrokové sazby stále nejnižší v EU
30.08.2007 12:53 Aktualizováno 30.08. 17:06
Česká národní banka ve čtvrtek zvýšila svou klíčovou sazbu z tří na 3,25 procenta. Od této sazby se odvíjí i to, kolik domácnosti zaplatí na splátkách úvěrů a hypoték. Zvýší se tak splátky úvěrů a hypoték. V České republice vzrostly sazby podruhé během dvou měsíců a v současnosti je nejvyšší za posledních pět let. Česko má i přesto stále nejnižší sazby v Evropské unii.
ČNB zvýšila sazby letos potřetí, poprvé v květnu a naposledy před měsícem v červenci. Důvodem je vývoj ekonomiky a obavy z rostoucí inflace. Podle řady odhadů růst sazeb letos nekončí a centrální banka by měla zvýšit sazby do konce roku alespoň ještě jednou o čtvrt procentního bodu.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem dražší půjčky na bydlení. Vyšší úroky nevyhovují ani státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají vyšší úroky.
Jednání bankovní rady se dnes účastnilo všech sedm členů a jejich hlasování bylo těsné. Čtyři členové se vyjádřili pro zvýšení sazeb, tři chtěli sazby ponechat beze změny.
"Náš zásadní náhled na vývoj české ekonomiky se nezměnil, některé naše nejistoty se zvýraznily. Rozhodnutí je konzistentní s prognózou a vždy zůstane otázka načasování zvýšení sazeb," komentoval hlasování guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Hlavními nejistotami a riziky prognózy přitom jsou nyní dopady změn spotřebních daní a DPH, které by mohly zvýšit inflaci.
Mezi další nejistoty prognózy patří nové informace o vývoji cen v domácí ekonomice, které jsou podle Tůmy protichůdné. Mezi rizika rovněž guvernér zařadil pevnější kurz koruny a vývoj v zahraničí, ty naopak působí proti růstu cen. "Rizika prognózy celkové inflace jsou tak proinflační, rizika prognózy měnověpolitické inflace jsou naopak mírně protiinflační," uvedl.
Růst mezd ukázal potřebu zvýšení sazeb
Kromě inflační prognózy ČNB z července hovoří podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky ve prospěch vyšších úrokových sazeb domácí ekonomické ukazatele. "Potřebu vyšších úrokových sazeb dokreslilo i dnešní zveřejnění rychlého růstu mezd v ČR," uvedl Brožka. Průměrná hrubá měsíční mzda ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,4 procenta na 21 462 Kč.
Překvapivé je dnešní zvýšení sazeb naopak podle analytika České bankovní asociace Filipa Štěrby. "Od minulého zasedání bankovní rady jsme byli svědky několika protiinflačních údajů (nižší než očekávaný růst spotřebitelských cen, nižší růst průmyslové produkce, pokles stavební výroby), navíc došlo k výraznému skokovému posílení české koruny vůči euru," uvedl.
Česká spořitelna bude na růst sazeb zřejmě reagovat v nejbližších týdnech jak na straně vkladů, tak úvěrů, uvedla mluvčí banky Klára Gajdušková. "Cena peněz na finančních trzích ovšem stoupá a nelze vyloučit do konce roku u dlouhodobých fixací hypoték zvýšení úrokových sazeb až o půl procentního bodu," uvedla mluvčí již po červencovém zvýšení sazeb. Také Hypoteční banka se podle svého generálního ředitele Jana Sadila do budoucna nárůstu úrokových sazeb hypoték pravděpodobně nevyhne.
Domácí faktory podle analytika České spořitelny Davida Navrátila mluvily sice ve prospěch zvyšování sazeb, na druhou stranu mohly růst oddálit aktuální turbulence na světových trzích. "V rozhodování ČNB ale jasně zvítězily domácí faktory," uvedl. Spotřeba domácností totiž podle něj roste rychlým tempem a inflace bude stoupat až k pěti procentům v příštím roce.
Česká národní banka nebyla v tomto týdnu jedinou centrální bankou, která hýbala se sazbami. Polská centrální banka ve středu v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrtinu procentního bodu na 4,75 procenta. Naopak maďarská centrální banka ponechala v pondělí úrokové sazby beze změny na 7,75 procenta. V eurozóně je nyní základní sazba na čtyřech procentech. Na Slovensku činí hlavní sazba, od které se odvíjí úročení vkladů a úvěrů v komerčních bankách, 4,25 procenta.
Foto: Archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.