Co zachránilo sedláky před likvidací chovu? Vlastní masna!

Ekonomika
15. 10. 2017 13:23
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Když klesající ceny vepřového nutily české chovatele zmenšovat či úplně likvidovat chovy, rozhodl se předseda Agrodružstva Miroslav na Znojemsku Radek Janeček, že v Brně otevře podnikovou masnu. Rychle začala prosperovat, a nemusel tak omezovaný chov zcela zavřít. V menším měřítku se mu povedlo dostat maso přímou cestou k českému zákazníkovi, který je podle něj tím, kdo může českým zemědělcům nejvíce pomoct v obtížné konkurenci zahraničních dovozů. 

Čeští chovatelé již několik let čelí dovozu levného vepřového ze zahraničí a množství chovaných prasat více než deset let klesá. "Přitom český zákazník chce české maso, na což jsem hrdý. Ale myslím si, že ne všude, kde dostává maso deklarované jako české, je původ skutečně český," řekl Janeček. Aktuálně se soběstačnost ČR pohybuje okolo 50 procent, každé druhé prase je tedy z dovozu.

Cesty k českému zákazníkovi vidí Janeček dvě. Díky vlastní masně si mohl otestovat způsob evidence potravin od chovu až k zákazníkovi na základě QR kódů a aplikace v chytrém telefonu. Díky jeho iniciativě a spolupráci s IT odborníky se podařilo uskutečnit unikátní projekt, který pomocí kódu informuje o původu masa, o datu porážky i o doporučené době spotřeby. "Ideální by bylo, kdyby se fungujícího projektu chopil někdo centrálně, aby se více rozšířil a dále vyvíjel. Například ministerstvo zemědělství či Agrární komora a propojily jej s kontrolními orgány, které pracují na velmi vysoké úrovni," řekl Janeček.

Druhou cestou k zákazníkovi jsou dodávky například do škol a nemocnic, s nimiž už má zkušenost. "Jejich výhodou jsou dlouhodobé jídelníčky a dopředu plánované objednávky. Systém by mohla řídit regionální jatka. Zemědělci by měli jistotu, že uplatní produkci, a lidé vědí, že jedí české a čerstvé maso, navíc regionálního původu," řekl Janeček.

Boj o českého zákazníka je podle něj bojem za udržení živočišné výroby. "Je vrcholem zemědělství. Protože když zvířata nebudeme chovat, zkrmí naši pšenici v zahraničí a dovezou nám sem jejich maso násobně dražší. Navíc bude chybět organické hnojivo," řekl Janeček.

Obavy o české zemědělství mají nyní podle něj dvě roviny. Jednou z nich je snaha Evropské unie o zastropování dotací na plochu jen pro podniky s výměrou, která je menší, než má řada českých podniků. Ty jsou však z historických důvodů větší než v západní Evropě, proto by byly takovým rozhodnutím poškozeny. Navíc právě ve větších podnicích se koncentruje většina živočišné výroby. S 1 300 hektary by Janeček patřil na Západě k velkým podnikům, v Česku patří ke středním. "Druhou rovinou jsou řeči některých českých politiků o tom, že musíme farmy rozdrobit a zmenšit. Ale je to blbost. Existují malí i velcí a velikost nerozhoduje o tom, jestli to někdo dělá dobře, nebo špatně. České zemědělství je na špičkové úrovni," řekl Janeček. Podle něj jsou podobné snahy rizikem potravinové soběstačnosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pancer Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ