ČR uspořádá příští rok investiční i letecké fórum s Čínou

Ekonomika
6. 11. 2016 06:00
Summit skupiny 16+1v Rize.
Summit skupiny 16+1v Rize.

Česko příští rok stejně jako letos uspořádá Čínské investiční fórum, v roce 2017 uvítá také summit skupiny 16+1 na téma letectví. Podle úřadu vlády to vyplývá ze směrnice, na jejímž textu se v Rize během úvodního dne víkendových jednání shodli premiéři zemí ze států východní a střední Evropy s Čínou. Česko na summitu v Lotyšsku zastupuje premiér Bohuslav Sobotka, který cestu do Rigy využívá i k bilaterálním schůzkám především s premiéry z oblasti Balkánu.

Hlavním výstupem letošního summitu jsou tak zvané Rižské směrnice, sdělil úřad české vlády. Dokument vytyčuje hlavní směry spolupráce v rámci platformy včetně konkrétních projektů na rok 2017. ČR na jejich základě přivítá příští rok letecké fórum, které by mělo posílit spolupráci ČR s Čínou v oblasti letectví. Sobotka řekl, že fórum by mohlo podpořit možnosti certifikace českých letadel pro vývoz do Číny.

Česko rovněž dlouhodobě usiluje o to, aby hostilo samotný summit premiérů 16+1, který se letos koná v Rize. Pro příští rok ale dostalo přednost Maďarsko. "Lotyšsko nastavilo laťku vysoko," řekl na tiskové konferenci po závěru sobotní části jednání maďarský premiér Viktor Orbán. "Kooperace 16 zemí s Čínou je i ve prospěch Evropské unie, unie hospodářsky stagnuje a otevřít se největší ekonomice světa jí může jen prospět," uvedl.

"Pro ČR je tam zajímavé, že bude pokračovat investiční fórum, které každoročně pořádáme v ČR," řekl novinářům Sobotka při příchodu na jednání k obsahu směrnic.

Ve svém projevu na summitu Sobotka zdůraznil potřebu rozvinout společné obchodování přes internet a letectví. "Čeští experti jsou připraveni nadále sdílet své zkušenosti v civilním letectví a související legislativě a spolupracovat na budouvání potřebné infrastruktury, transferu technologií a přípravě specialistů," uvedl.

Schůzky ve formátu 16+1 probíhají každoročně od roku 2012. S Čínou na nich diskutuje 11 členů Evropské unie a pět dalších zemí z Balkánu. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie.

Partnerství s Čínou

Česko v březnu s Čínou uzavřelo dohodu o strategickém partnerství. O vztazích zemí se rozproudila debata po nedávné schůzce ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním dalajlamou. Prezident, premiér a předsedové parlamentních komor po něm vydali prohlášení, ve kterém se od jeho postupu distancovali. Kritici tvrdí, že prohlášení je projevem vazalství Česka.

Dovoz z Číny do Česka letos do konce srpna klesl podle údajů Českého statistického úřadu o 1,7 procenta na 276 miliard korun. Český export oslabil o pět procent meziročně na 29 miliard korun. Sobotka před odletem do Rigy novinářům řekl, že je nutné pracovat na tom, aby se výrazný nepoměr mezi exportem a importem vyrovnal.

Dalším podepsaným dokumentem je deklarace o spolupráci mezi námořními přístavy. Zahrnuje přístavy v Jaderském, Baltském a Černém moři, včetně suchozemských říčních toků. "Přestože je ČR zemí bez přístupu k moři, považujeme tuto spolupráci za zajímavou iniciativu. Budeme hledat možné projekty, které by se týkaly silničních, železničních či říčních koridorů či přiléhající infrastruktury ČR," řekl Sobotka premiérům.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Vladislavs Proskins

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ