Dozorčí rada Českých aerolinií dnes schválila plán záchrany a dalšího fungování firmy po následující tři roky. Rada mimo jiné odsouhlasila záměr vedení aerolinek na vytvoření dalších dceřiných společností a tím prohloubení holdingového uspořádání, uvedla mluvčí aerolinek Hana Hejsková. Plán nyní poputuje na ministerstvo financí a koncem dubna by jej měla projednat vláda.
"Jde o rozsáhlý soubor opatření, jejichž cílem je reálná přeměna společnosti na skutečně stabilní komerční subjekt," uvedla Hejsková. Do specializované dceřiné firmy bylo už v lednu převedeno odbavení letadel a cestujících, v brzké době by měly být od mateřské firmy odděleny i charterové lety, hovoří se i o údržbě a dalších činnostech.
V tisku se rovněž objevily informace o možném dalším propouštění, hlavně z řad mladých pilotů, nebo snížení kapacity letů. Dnešní vydání Mladé fronty Dnes pak uvádí, že se sníží flotila o deset strojů na 39 letadel, což má přinést do společnosti hotovost a ušetřit náklady.
ČTĚTE TAKÉ: ČSA se nedohodly, charterové lety si ponechají
Jisté je ale pouze to, že se firma do konce června zbaví posledních dvou dálkových letadel Airbus A310. Poslední let je naplánován na konec května,kdy přiveze z Karibiku klienty CK Exim Tours. Téměř dvě desítky let staré stroje poté ČSA vrátí leasingové společnosti. Nad dalším osudem dálkových letů pro cestovní kanceláře se vznáší otazník, v úvahu připadá například pronájem dálkového stroje.
Plán obnovy mimo jiné řeší i problém úvěru ve výši 2,5 miliardy korun, který ztrátovým aeroliniím loni poskytla státní firma v likvidaci Osinek. Evropská komise nyní zkoumá, zda to nebyla nedovolená státní podpora. Do doby, než plán záchrany firmy projedná vláda, nechtějí zástupci společnosti ani ministerstva podrobnosti dokumentu zveřejňovat.
ČSA se loni dostaly do hluboké ztráty, vedení společnosti již dříve odhadlo, že by mohla činit 3,5 miliardy korun. Oficiální čísla ale stále nebyla zveřejněna.
Foto: Archiv Týdne