ČSOB prohrála spor o více než 300 milionů korun

Ekonomika
28. 9. 2012 14:21
Podílníkům Podnikatelského tržního podílového fondu peníze v Bance Haná skutečně nezezlátly.
Podílníkům Podnikatelského tržního podílového fondu peníze v Bance Haná skutečně nezezlátly.

Československá obchodní banka (ČSOB) prohrála soudní spor s Investiční společností podnikatelů o zhruba 327 milionů korun. Příčinou jsou transakce z divokých 90. let.

Důvodem soudního sporu je transakce z poloviny 90. let. Při ní Banka Haná, kterou později převzala ČSOB společně s Investiční a Poštovní bankou, poskytla úvěr Investiční společnosti podnikatelů (ISP), jež se zaručila vklady podílníků Podnikatelského tržního podílového fondu. ISP ale úvěry nesplatila a Banka Haná se zahojila v roce 1998 na penězích podílníků.

Likvidátor ISP Pavel Tyleček proto zažaloval ČSOB, ale rovněž BH Capital a IP banku. U soudu uspěl s argumentem, že banka se zahojila na prostředcích podílníků neoprávněně. Letos v červnu mu Městský soud v Praze dal za pravdu a ČSOB musela peníze ve výši asi 327 milionů korun zaplatit.

Spor však ještě není u konce "ČSOB si proti němu podala dovolání," sdělil on-line deníku TÝDEN Tyleček.

Na celé záležitosti je ale pikantní ještě jedna věc. ČSOB totiž nestála platba ve prospěch ISP žádné velké peníze. ISP vyhrála již dříve spor s BH Capital, která společnosti zaslala na účet u ČSOB necelých 300 milionů korun. Tyto prostředky ale byly na základě předběžného opatření soudu zablokovány.

Podivné kroky ČSOB

ČSOB ale po soudní prohře udělala podle zdroje obeznámeného s celou záležitostí následující kroky: uplatnila nárok z nesplaceného úvěru (od Banky Haná) poskytnutého ISP a stáhla si deponované a soudem blokované prostředky (zaslané BH Capital) k sobě. Následně zaplatila 327 milionů korun ISP, což jí nařídil v červnu soud. "Nebudu vám to vyvracet, ale v této chvíli se k tomu nechci vyjadřovat," uvedl ke stažení peněz Tyleček.

ČSOB tak fakticky zopakovala krok Banky Haná, protože BH Capital posílala peníze ve prospěch podílníků fondu. Toto chování ale soudy ve sporech vedených ISP označily vždy za protizákonné. Banka se tak pohybuje na hodně tenkém ledě, protože navíc stáhla z účtu peníze blokované soudem. "Tuto záležitost nebudeme komentovat," uvedla k celé záležitosti a podivným krokům mluvčí Československé obchodní banky Pavla Hávová.

Zajímavostí ovšem je, že mezi akcionáři Banky Haná patřila a stále patří rovněž belgická KBC, která zcela vlastní Československou obchodní banku.

Skutečností ovšem je, že ČSOB a BH Capital doplácí na finanční operace, kterých se neúčastnili. Zapojen do nich byl miliardář Pavel Sehnal, který byl členem představenstva Banky Haná a zároveň prokuristou investiční společnosti a jednal tak za ISP. Konflikt zájmů ale Sehnal již dříve odmítl. "Konflikt zájmů tam nebyl, protože v Bance Haná rozhodovalo o úvěrech asi patnáct lidí," sdělil již dříve časopisu TÝDEN.

Sehnal označil za viníka podílníků fondu společnost Kovopetrol, která od jeho skupiny Investiční společnost podnikatelů a fondy v její správě koupila. "Za nás to běželo v pořádku. V roce 1996 jsem firmu prodal společnosti Kovopetrol. Za jejich éry došlo k tomu, že kontokorentní úvěr nesplatili a Banka Haná si vzala ty termínované vklady," popsal loni Sehnal.

Autor: Vladan GallistlFoto: archiv

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ