Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Telekomunikace
ČTÚ chce v aukci kmitočtů pro sítě 5G přilákat nového operátora

02.08.2018 11:06

Český telekomunikační úřad stále počítá s tím, že v aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz pro mobilní sítě 5G nabídne část frekvencí pro vstup nového mobilního operátora, který by zvýšil konkurenci na trhu.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

nove koste dobre mete ??? - no dela ze mete - jen a jen k e c a ..........
+ + Právě Novákův úřad zahájil současný tlak na snížení cen a zvýšení objemů dat, které jsou u nás horší, než v zahraničí. ČTÚ v půlce ledna vyzval trojici operátorů, aby přestali bránit virtuálním konkurentům nabízet levnější tarify. A pohrozil tvrdými sankcemi. „Věřím, že nás čeká datové jaro,“ řekl Novák. + +


ÚNORA 2017
Šéf ČTÚ: Operátoři by měli změnit přístup k lidem, věřím v ‚datové jaro‘

hystaná novela zákona je jen první krok, stát bude dál tlačit na operátory, aby snížili ceny pro běžné lidi. Samotné firmy by ale podle předsedy telekomunikačního úřadu měli přehodnotit přístup k zákazníkům. Čtvrtý operátor v Česku ale jen tak nebude.
Mobilní operátoři by podle předsedy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka měli přehodnotit svůj přístup k zákazníkům. „Je to o změně uvažování. Na jednu stranu chtějí nabízet služby a přitom jim dávají strop v podobě nízkých limitů dat, který je omezuje,“ prohlásil Novák v nedělním pořadu OVM.

Právě Novákův úřad zahájil současný tlak na snížení cen a zvýšení objemů dat, které jsou u nás horší, než v zahraničí. ČTÚ v půlce ledna vyzval trojici operátorů, aby přestali bránit virtuálním konkurentům nabízet levnější tarify. A pohrozil tvrdými sankcemi. „Věřím, že nás čeká datové jaro,“ řekl Novák.
Tlak na operátory opakovaně podpořil vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a následně se tématu začal věnovat i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády a šéf sociální demokracie také v pořadu Partie na televizi Prima vysvětloval, proč ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) situaci neřešil dříve. Toho kritizoval i právě Babiš, který v blogu na serveru Expres.cz napsal, že Mládek jde „na ruku operátorům.“
Zákazníci operátorů jsou uvězněni ve smlouvách
Ministr průmyslu Jan Mládek odmítl osobně přijít do nedělního televizní debaty se šéfem ČTÚ a senátorkou Alenou Dernerovou. Namísto sebe poslal dosavadního poradce Lubomíra Bokštefla, kterého teprve v pátek jmenoval náměstkem.


10.5.2017 - Předsedou Rady Českého telekomunikačního úřadu zůstane Jaromír Novák. Rozhodla o tom vláda. Za své priority Novák považuje dokončení druhé televizní digitalizace a zlepšení stavu na mobilním trhu. Jasno už je také o náhradě za radního Ondřeje Malého, který nezískal podporu ministerstva obchodu a průmyslu pro další funkční období. Uvolněný post připadne Josefu Chomynovi - telekomunikační expert do ČTÚ zamíří z představenstva sdružení NIX.cz, které spojuje tuzemské poskytovatele internetového připojení. Malý mezitím zamířil na pozici digitálního koordinátora vlády.

Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) - Ing. Andrej Babiš

od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí.
// Koaliční smlouva mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL - Koaliční smlouva mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU-ČSL na volební období 2013 - 2017 //

I. vláda Andreje Babiše (13.12.2017-27.06.2018)........


0 hlasů

pamatujete ten o b l b o v a k na spodnich 10 milionu obcanu CR . . . stejna??? VLADA

VLADA SOUDRUHU-StBaku ANO2011 + SOUDRUHU-PRATE z CSSD a clena Narodni fronty KDU-CSL........

2017 ...... 2.2017 - 14. ÚNORA 2017


Chcete nižší ceny volání? Odjeďte do Polska, radil Mládkův náměstek. Ministr za to odvolal mluvčího Proroka........Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sice občanům slibuje levnější mobilní tarify, jeho podřízení ale přišli s poněkud svérázným řešením. Novopečený náměstek ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) a ještě do pátku jeho poradce, doporučil těm, kteří chtějí nižší ceny a lepší služby, aby se raději rovnou odstěhovali do Polska.
„Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska,“ napsal Lubomír Bokštefl na otázku čtenáře serveru Aktuálně.cz proč nejsou v Česku stejné ceny jako u našich severních sousedů. Doplnil, že nízké ceny jsou podle jeho názoru „marketingovým tahem“ polských operátorů. Tamní trh je přitom v mezinárodních srovnáních dlouhodobě levnější, než ten tuzemský.......


a dalsi z rady dalsich ......3. LEDNA 2017

Zvůle operátorů může pokračovat. Mládek v zákoně zapomněl na ochranu zákazníků......Zákazníci mobilních operátorů se zlepšení svého postavení zřejmě jen tak nedočkají. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) nesplnil slib, že ochranu spotřebitele posílí v novele telekomunikačního zákona.
Nechal si zřídit kabelovou televizi a firma mu po třech měsících změnila programovou nabídku. Místo 150 korun měsíčně teď balíček, ve kterém je o 15 programů méně než v tom původním, vyjde na téměř tři stovky. Důvod? Optimalizace nabídky.
Pokud se to zákazníkovi nelíbí, může odejít, ale musí počítat s tím, že ukončuje smlouvu předčasně, za což je smluvní pokuta až několik tisíc korun.


To je jen jeden z případů, které v uplynulém roce dopadly na české zákazníky. Podobně „čarovat“ umí firmy i s mobilními tarify, známé jsou třeba i kauzy s automatickým dokupováním dat. Ochrana klientů v telekomunikacích je u nás například podle spotřebitelské organizace dTest jedna z nejhorších v Evropě.
Vše se mohlo zlepšit už loni. O změnu se naposledy na jaře 2016 snažili senátoři v čele s Alenou Dernerovou. Do toho se ale vložil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). „Dospěl jsem k názoru, že to bude lepší vládním návrhem – máme k tomu i možnost, protože budeme dělat novelu zákona,“ tvrdil v dubnovém rozhovoru.

Jenže v novele zákona, se kterou teď přišlo Mládkovo ministerstvo, posílení práv zákazníků při jednostranných změnách smluv chybí. A to i přesto, že silnější ochranu spotřebitele stanovil resortu průmyslu jako prioritu číslo jedna nedávno osobně přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Ministerstvo chybu nevidí
„Hodnotil bych to jako nesplnění úkolu, který pan ministr Mládek dostal. Pořád se ohání, jak je ochrana spotřebitele prioritou, ale skutek utek,“ říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu.

0 hlasů

Češi mohou závidět......závidět. Polsko je mobilní ráj a volání i data jsou za hubičku
16. listopadu 2015
V Česku proběhla mobilní revoluce na jaře 2013. Ceny tarifů výrazně klesly, ale od té doby se v podstatě nic nezměnilo. To v Polsku ceny klesají neustále a současná nabídka operátorů je z našeho pohledu přímo snová.


Liší se jen cenou?
Ceny oproti veřejné nabídce českých operátorů jsou výrazně výhodnější. Ale co je zajímavější, přestože jsme vybírali téměř výhradně neomezené tarify, tak ty se od sebe v Polsku liší. A to jak množstvím dat, strukturou, tak cenou, a to napříč operátory. To v Česku jsou ceny stejné.

Proč, to je otázka do pranice.????


+++++ Snová nabídka T-Mobilu
Začneme u polského T-Mobilu. Ten má pro nové zákazníky velmi jednoduchou nabídku. Vybírat lze z tarifů Jump Go a Jump Comfort/Surf. Liší se přitom jen délkou úvazku, první je na šest měsíců, druhý na 24 měsíců. Porce dat je v obou případech shodná, a sice 1 GB měsíčně. Volání, SMS a MMS jsou na všechna polská čísla neomezené, a to včetně pevných linek.
Teď to nejdůležitější: Jump Go i Jump Comfort/Surf stojí měsíčně 30 zlotých, což je v přepočtu těžko uvěřitelných 190 korun. Ano, v Polsku mají neomezený tarif za pouhých 190 korun. Nutno dodat, že nabídka je to akční s poměrně dlouhými a komplikovanými podmínkami. Neomezené volání i data jsou v podstatě akční balíčky a nepodařilo se nám vypátrat, jak se tarif bude chovat po skončení úvazku.

+++++ Orange pro datové maniaky
Nadnárodní Orange nabízí v Polsku několik tarifů, záleží na délce úvazku. Při závazku na dva roky stojí nejdražší tarif 130 zlotých, tedy asi 830 korun. To je na první pohled podobná cena neomezeného tarifu jako u českých operátorů, dokonce je o něco dražší. Jenže tarif Orange obsahuje vedle neomezených SMS, MMS a volání kamkoliv po Polsku ještě 20 GB dat. Ano, 20 GB. A dalších 10 GB stojí 10 zlotých (64 Kč). Tarif obsahuje i 400 minut v roamingu v rámci EU, 100 MB dat a 100 minut do zahraničí. To vše s dvouletým úvazkem.

Z další nabídky vybíráme tarif s úvazkem jeden rok. Volání a zprávy jsou opět neomezené. Jsou zde i minuty a data v roamingu a do zahraničí, a to shodné s výše uvedeným tarifem. A data? Těch je zde 5 GB. Cena měsíčně je 70 zlotých, tedy v přepočtu asi 446 korun. Kdyby vám data nestačila, dalších 5 GB je za 10 zlotých (64 Kč).


+++++ Play formule
Třetí operátor Play nás zaujal nabídkou tarifu Formula Smartphone s úvazkem na 12 měsíců. Stojí 46 zlotých, tedy necelých 300 korun. Obsahuje neomezené SMS, MMS a volání na všechna mobilní čísla, platí se ale za volání na pevné linky. Minuta stojí 29 polských grošů, v přepočtu tedy 1,85 Kč. V tarifu jsou 4 GB dat, ale na první půlrok jsou data neomezená!


+++++ Plus a jeho neomezené LTE
U operátora Plus bychom volili nejvyšší tarif za 90 zlotých, tedy asi za 573 korun. Opět s neomezeným voláním a zprávami. Zajímavá jsou data. Tarif obsahuje 10 GB dat měsíčně, ale na LTE jsou data po celé dva roky, kdy trvá smlouva, neomezené. Bonusem je 120 volných minut a 150 MB dat v roamingu a HBO Go v ceně.
Základní neomezený tarif stojí u Plusu 60 zlotých, což je asi 380 korun. Dat je zde méně, konkrétně 5 GB měsíčně. Neomezená data v síti LTE pak má zákazník po dobu tří měsíců. Úvazek je na dva roky.



0 hlasů

Avšak Česko dopadlo mnohem hůře. Je totiž jednou z pouhých čtyř zemí, které komise opatřila nálepkou státy s vůbec nejdražšími mobilními a datovými službami v EU. Stejně špatně jako Česko ze srovnání spotřebních košů vyšlo Maďarsko, Kypr a Řecko.

!!!!! Nelze očekávat ani nějaký zásah ze strany EU, jako tomu bylo v případě roamingových služeb - cenotvorba na národní úrovni je totiž čistě v režii samotných poskytovatelů. !!!!!

V případě ryze datových služeb byly loni vůbec nejlevnějšími státy Polsko, Itálie, Rakousko, Litva a Lotyšsko. Například v Itálii jsou náklady na datové tarify i více než čtyřnásobně nižší oproti evropskému průměru. V ostatních uvedených státech jsou pak o zhruba polovinu nižší, než činí průměr EU.
A co Česko? Sice nebylo v nákladech na datové služby tím nejhorším unijním státem, není ovšem ani důvod k radosti. Většinou jsme totiž za mobilní data zaplatili oproti evropskému průměru o více než polovinu víc. Například 20 GB dat vyjde podle dat EK v Unii průměrně na 33,12 eura (téměř 850 korun), v Česku ovšem náklady při zohlednění parity kupní síly činí 55,45 euro (zhruba 1 400 Kč). To ovšem není nic proti Belgii, kde tamní uživatele takový datový objem vyjde na enormních 130 eur, tedy v přepočtu na 3 300 korun.
Srovnání Česka s Belgií je v tomto ohledu sice mírně uklidňující, nicméně komise ji díky mírným rozdílům většiny spotřebních košů oproti celoevropskému průměru „zaškatulkovala“ do kategorie relativně drahých zemí. Do této kategorie po analýze dat spadá i Malta, Finsko, Nizozemsko, Portugalsko, Irsko či Slovensko.
Avšak Česko dopadlo mnohem hůře. Je totiž jednou z pouhých čtyř zemí, které komise opatřila nálepkou státy s vůbec nejdražšími mobilními a datovými službami v EU. Stejně špatně jako Česko ze srovnání spotřebních košů vyšlo Maďarsko, Kypr a Řecko.

Protikladem výše uvedených kategorií jsou pak ty označené jako relativně levné a levné státy. Mezi ty relativně levné podle komise patří Velká Británie, Dánsko, Rumunsko, Chorvatsko, Španělsko, Bulharsko a Německo. V tomto případě není ovšem pravidlem, že tyto státy vycházejí ze srovnání všech spotřebních košů s evropským průměrem jako vítězové (viz číselné hodnocení na obrázku výše).


Vůbec nejvíce unijních zemí pak spadá do „škatulky“ levné státy, kdy v případě některých jsou náklady oproti evropskému průměru nižší dokonce i o téměř dvě třetiny. Do této kategorie komise po analýze výsledků zařadila Rakousko, Polsko, Itálii, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Slovinsko, Lucembursko, Švédsko a Francii.
Právě Polsko bylo v minulosti dáváno jako příklad, kam mohou ceny za mobilní (a datové) služby klesnout. Tuzemští operátoři se ovšem brání tvrzením, že český trh je specifický. Analýza Evropské komise to prokázala - český mobilní trh je vskutku specifický, a to drahými službami v porovnání s ostatními státy EU.
Nic na tom patrně nezmění ani fakt, že v Česku působí hned dva operátoři spadající pod křídla velkých nadnárodních společností. Česká pobočka Vodafonu náleží ke stejnojmennému, světově druhému největšímu mobilnímu operátorovi, český T-Mobile pak spadá do skupiny Deutsche Telekom.
Že by se ovšem ceny za služby dostaly na úroveň cen účtovaných v sousedních zemích, v nichž mateřské společnosti rovněž působí, je zřejmě bláhové. Nelze očekávat ani nějaký zásah ze strany EU, jako tomu bylo v případě roamingových služeb - cenotvorba na národní úrovni je totiž čistě v režii samotných poskytovatelů


0 hlasů

tooooo se psal rok 2013 ...... to bylo stejnych o b l b o v a k u ........

Noví operátoři přinesou nižší ceny volání, nervozita na trhu stoupá
17. ledna 2013
Trh mobilního volání prochází největší revolucí za mnoho let. Tlak státu na ceny a změny v rozložení sil na trhu otevřely dveře i novým operátorům, kteří by mohli přinést výrazné zlevnění volání. Letos by mohli přibýt nejméně dva. Zatím se však firmy chovají tajnůstkářsky.....

aaaaaa - - - Je to černé na bílém. Mobilní služby v Česku jsou jedny z nejdražších v EU
3. dubna 2018
Evropská komise stvrdila to, o čem se dlouho spekulovalo na základě srovnávání aktuálních nabídek mobilních operátorů napříč EU. Porovnání spotřebních košů mobilních a datových služeb při zohlednění parity kupní síly prokázalo, že čeští operátoři patří k vůbec nejdražším unijním poskytovatelům elektronických komunikací.

Data pro analýzu shromáždila Evropská komise (EK) loni v únoru (mobilní služby) a červnu (datové služby). Nutno tedy dodat, že (minimálně) v případě tuzemských mobilních operátorů komise operovala ještě se starými hlasovými tarify - všichni operátoři je totiž v následujících měsících postupně inovovali (T-Mobile v dubnu, Vodafone v květnu a O2 v červnu).
Cílem komise, co se sběru těchto dat týče, bylo nejen zjištění nejlevnější operátorské nabídky v daném unijním státě, ale především sestavení spotřebních košů umožňujících porovnání celkových nákladů v jednotlivých unijních státech za daný balíček služeb.


Analýza výsledků při zohlednění parity kupní síly (poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích) ukázala opravdu propastné rozdíly, co se výdajů mobilních uživatelů v jednotlivých členských zemích za mobilní a datové služby týká. Kromě kombinace hlasových, textových a datových služeb, se EK při sestavování spotřebních košů zaměřila i na ryze datové služby. Do porovnání navíc zahrnula nejen všech 28 členských států, ale i Island či Norsko.

0 hlasů

Nový operátor a levnější tarify v Česku? ČTÚ si to slibuje od aukce kmitočtů
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) stále počítá s tím, že v aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz pro mobilní sítě 5G nabídne část frekvencí pro vstup nového mobilního operátora, který by zvýšil konkurenci na trhu a přinesl levnější tarify.

anoooooooo - klasice o b l b o v a k y pro spodnich 10 milionu obcan CR . . . . . . zadny novy nic ale vubec nic neudela --- musimeeeeeeeeee si TO ????? udelat sami a provozovat TO SAMI . . . . . . .

a ty keci si nechte odcesty - ze TO mejde ,,,,,,,,, ale jde.......

aspon ty zisky zustanou v CESKE STATNI POKLADNE - tedy v pokladne nassss vsech - - a konecne bude treba na TY duchody ...............

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov