Czech Coal musí dodávat uhlí do Opatovic i příští rok

Ekonomika
27. 11. 2012 12:53
Odboráři z těžařské firmy Czech Coal pochodují z Letenské pláně k Úřadu vlády v Praze, kde 31. října demonstrovali proti novele horního zákona.
Odboráři z těžařské firmy Czech Coal pochodují z Letenské pláně k Úřadu vlády v Praze, kde 31. října demonstrovali proti novele horního zákona.

Společnost Czech Coal musí dodávat uhlí v plném rozsahu Elektrárnám Opatovice (EOP) i příští rok. Předběžným opatřením to nařídil Krajský soud v Ústí nad Labem. Obě firmy spolu vedou obchodní spor už zhruba půl roku. Czech Coal vypověděl EOP smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce. Elektrárna však tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012.

O dodávkách pro následující léta od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik. "Očekáváme, že Czech Coal bude rozhodnutí soudu respektovat a v dodávkách uhlí bude pokračovat," uvedl předseda představenstva EOP Jan Špringl. Vyjádření těžařské firmy dosud není k dispozici.

Czech Coal nechce rozhodnutí soudu komentovat. "Zatím jsme oficiální cestou nic nedostali, vyjádříme se až po prostudování předběžného opatření," řekla Gabriela Sáričková Benešová z těžařské firmy.

EOP v červenci podaly žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o ní dosud nerozhodl. Elektrárna považuje odstoupení od smlouvy za protiprávní a uváděné důvody za zavádějící, nerelevantní a neakceptovatelné.

Předseda představenstva EOP Jan Špringl očekává, že Czech Coal bude rozhodnutí soudu respektovat.Od zahájení topné sezony v polovině září jezdí do Opatovic tři až čtyři vlaky uhlí denně. Kdyby elektrárna nového dodavatele nesehnala, došlo by jí uhlí zřejmě v první polovině února.

Elektrárna zvažovala, že by mohla spalovat uhlí z dolu Mibrag v Německu, který zčásti vlastní majitel elektrárny Energetický a průmyslový holding (EPH). Bylo by ovšem nutné vyřešit různé technologické problémy způsobené jiným palivem a zřejmě by to také zvýšilo náklady. Navíc by elektrárna musela získat povolení k vypouštění většího množství emisí oxidů síry do ovzduší, což se nelíbí obcím v regionu.

Ceny tepla na příští rok chce elektrárna podle mluvčího Petra Zadáka oznámit do konce tohoto týdne. Dosud s kalkulací kvůli nevyjasněným podmínkám váhala.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá téměř 60 tisíc domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem instituce či průmyslové objekty.

EOP patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetinský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Na ni podal insolvenční návrh, po čase ho sám stáhl.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ