Vypadá to, že letos podá daňové přiznání o 10 až 15 procent lidí víc, především kvůli vyššímu zájmu o společné zdanění manželů. Ministerstvo financí neočekává pouze růst daňových přiznání, ale i částky, kterou poplatníkům vrátí na přeplatcích. Finanční úřady prodlužují pracovní dobu a posilují personál kvůli lidem, kteří budou přiznání podávat na poslední chvíli. Pokladnám by zase měla ulevit možnost zaplatit sumu na poště takzvanou daňovou složenkou. Lidé mají čas ještě do 2. dubna, za pozdní podání však finanční úřad může daň zvýšit až o deset procent.
Ministerstvo financí v letošním roce počítá se zvýšeným zájmem o společné zdanění manželů. Zatímco loni, kdy bylo možné takové přiznání podat poprvé, tak učinilo přibližně 700 tisíc lidí, letos by to mělo být o desetinu více. Právě v souvislosti se společným zdaněním roste i celkový počet vyplněných formulářů. Chtějí-li totiž manželé takové zdanění uplatnit, musejí podat daňové přiznání i v případě, že jinak k tomu nejsou povinni a dosud tak ani neučinili. Takovým příkladem je například pracující muž a manželka bez příjmů nebo na mateřské dovolené.
Ministerstvo dále očekává nárůst objemu peněz, které bude poplatníkům vracet jako přeplatek daně. Zatímco loni bylo na dani z příjmu fyzických osob vráceno 10,6 miliardy korun, letos to bude zřejmě o deset procent více. Lidé si mohou z daní odečítat například úroky zaplacené u hypotéky, příspěvky na penzijní připojištění nebo například i bezplatné darování krve.
Přeplatek na dani by měly finanční úřady poukázat bezhotovostně na účet nebo poštovní poukázkou do 30 dnů po konci termínu pro podání přiznání. Pokud však bude mít finanční úřad pochybnosti o správnosti či úplnosti dodaných údajů, začne s poplatníkem daňové řízení, které lhůtu pro vrácení přeplatku prodlužuje.
Daňové složenky: úleva pro úřady
Aby se ulevilo tradičně přetíženým pokladnám finančních úřadů, umožnilo ministerstvo od poloviny března loňského roku platit daně také na poštách bez poplatků takzvanou daňovou složenkou. Za první dva měsíce letošního roku Češi podali 56 tisíc daňových složenek a zaplatili daně za 613 milionů korun. Jen za daň z příjmu fyzických osob lidé zaplatili daňovou složenkou 50 milionů korun, a to v 8300 případech.
Ke konci loňského roku využili daňoví poplatníci daňovou složenku ve více než 2,5 milionu případů a zaplatili daně za 3,9 miliardy korun. Na zaplacení daně z nemovitosti využili Češi 2,2 milionu složenek a ve 130 tisících případech to bylo na zaplacení daně z příjmu fyzických osob.
Na nápor lidí, kteří budou chtít podat daňové přiznání na poslední chvíli, se již tradičně připravují finanční úřady. Ty mimořádně prodlužují úřední hodiny, v okresních městech navíc přibude úřední den i v sobotu 31. března. Navíc na druhou polovinu března posílily dobu i personál, který se bude o vybírání přiznání starat. Podle mluvčí pražského finančního ředitelství Miroslavy Bardonkové pražské finanční úřady očekávají, že v posledním týdnu přijde zhruba 30 procent těch, kteří musejí daňové přiznání podat.
Daňové přiznání dosud podala necelá třetina Čechů. Loni přiznání z příjmu podalo 2,1 milionu lidí, přičemž zaplatili 17,9 miliardy korun. Letos by se vybraná suma měla díky nárůstu přiznání zvýšit na 18,3 miliardy korun.
Foto: archiv Týdne