Dvacet let po revoluci se v Česku stále řeší problém regulovaných nájmů. Ačkoliv ekonomové a majitelé bytů dlouhodobě volají po deregulaci, radikální řešení situace zřejmě nepřinesou ani předčasné parlamentní volby. Politici jsou totiž v této otázce velmi opatrní.
On-line deník TÝDEN.CZ oslovil všechny politické strany s reálnou šancí dostat se do sněmovny, včetně nově vzniklé TOP 09. Podle jejich vyjádření je patrné, že situace, kdy někteří lidé platí nepřirozeně nízké nájmy díky zděděným dekretům, se v nejbližší budoucnosti nevyřeší.
ČTĚTE TAKÉ: Developeři: Deregulace nájemného sníží tržní ceny bytů
Nájemné v menších městech vzroste až o 50 procent
Spočítejte si, kolik zaplatíte na nájemném
Levicové strany nejsou deregulaci nakloněny: "Jsme každopádně pro ponechání racionální cenové hladiny. Majitelé deregulovaných bytů vyšroubovali ceny na maximum, a to pro nás není přijatelné," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jiří Dolejš z KSČM.
S Dolejšem souhlasí také Stanislav Křeček z ČSSD: "Důležité je, aby vznikl zákon o nájemném. Došlo by ke zrušení dvou druhů nájemného a stanovilo by se, za jakých podmínek by se určovaly výše nájmů, tak jako je tomu například v Německu," vysvětluje Křeček.
Lidovci pro dočasnou regulaci, ODS a TOP 09 mlží
Pro dočasnou formu regulace jsou také lidovci. Podle Jiřího Carbola je nejprve nutné podpořit výstavbu nových bytů, aby se zvýšila možnost většího výběru na trhu. "Než k tomu dojde, jsme pro ponechání cenových hladin. Podle našich odhadů tak do roku 2012," řekl Carbol.
Nejsilnější pravicová strana ODS k otázce deregulace zatím mlčí: "Do zveřejnění našeho předvolebního programu se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda Petr Nečas. Podobný postoj zaujala také nová strana TOP 09. Otázku deregulace prý zahrnou do programu, který bude hotov zhruba v polovině srpna: "Program teprve tvoříme," řekl Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí, která jde do voleb společně s TOP 09.
"Bavíme se také o tom, jak vyřešit tento problém z hlediska sociálního. V případě, že se v bytě s neregulovaným nájemným v atraktivní lokalitě ocitne třeba vdova nebo vdovec, tak je to skutečně sociální problém, který bychom chtěli vyřešit," dodal Gazdík.
V České republice je podle studie, kterou v úterý zveřejnili akademici z Vysoké školy ekonomické, přibližně 700 tisíc bytů s regulovaným nájemným. To představuje asi 17 procent všech bytů.
Foto: Lucie Pařízková