Odborníci energetické společnosti ČEZ zjistili na dně horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně na Šumpersku závady, jejichž odstranění bude stát několik milionů korun. Švýcarská firma Walo, která dno nádrže v roce 2007 za více než 200 milionů korun zrekonstruovala, ale zatím odmítá uznat reklamaci a spor možná skončí u soudu. Podle ředitele vodních elektráren ČEZ Petra Maralíka závady zatím neohrožují provoz přečerpávací elektrárny.
Nedostatky pracovníci ČEZ odhalili po plánovaném vypuštění nádrže. "Na plášti (dna) se vyskytly bodové poruchy, které se projevují jako puchýřky. Tyto poruchy se teď snažíme opravit," uvedl šéf přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně Vítězslav Chmelař.
Nádrž byla původně vypuštěna kvůli tomu, aby technici mohli opravit elektrická zařízení v jejím podzemí. Nádrž je nyní prázdná a voda se do ní začne znovu napouštět v polovině července.
Společnost ČEZ si už objednala znalecký posudek, který by podle Maralíka měl stanovit příčinu lokálního poškození materiálu na dně nádrže. "Poté rozhodneme, jestli vstoupíme do jednání s firmou Walo, která chybu zatím neuznává. Pokud by ji ani poté nechtěli uznat, tak připadá možnost soudního sporu," uvedl Maralík.
Zjištěné nedostatky provozu přečerpávací elektrárny nebrání. "Pokud bychom je ale neopravili, tak by v budoucnu mohly být nebezpečné. Měla by proto být provedena kompletní oprava dna," podotkl Maralík, podle kterého je potřeba ze dna nádrže odstranit poškozený materiál a položit nový, což si vyžádá investici několika milionů korun.
Oprava dna horní nádrže v roce 2007 byla velmi náročná. Odborníci nejprve museli ze svahů dna nádrže odstranit starou těsnicí asfaltobetonovou vrstvu, jejíž tloušťka činila až deset centimetrů. Na opravu dna bylo použito několik tisíc tun materiálu a životnost nového těsnicího pláště byla stanovena na 20 let.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně loni zvýšila produkci elektrické energie z 428 tisíc megawatthodin v roce 2012 na rekordních 480 tisíc megawatthodin. Díky výkyvům v dodávkách elektrické energie z obnovitelných zdrojů do tuzemské energetické soustavy se zvýšilo využití elektrárny.
Elektrárna Dlouhé Stráně slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě mají Dlouhé Stráně funkci jak při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy elektrárna elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu.
Přečerpávací elektrárny patří k nejsložitějším vodním dílům sloužícím k energetickým účelům. Elektrárna Dlouhé Stráně je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v ČR. Stavba byla uvedena do provozu 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství.
Za prvních 18 let provozu elektrárna Dlouhé Stráně vyrobila 5 200 325 megawatthodin elektrické energie, která by pokryla roční spotřebu téměř 1,5 milionu domácností. V uhelných elektrárnách by muselo být spáleno 4 680 000 tun hnědého uhlí nebo 2 600 000 tun uhlí černého.
Vodní elektrárna Dlouhé Stráně pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Unikátní vodní dílo ročně navštíví více než 80 tisíc lidí.