Do Česka loni přijelo 26 milionů cizinců, většina se nezdržela

Ekonomika
23. 4. 2015 11:17
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Do Česka loni přijelo 25,7 milionu zahraničních návštěvníků. Většina z nich (51,6 procenta) ale strávila v zemi jen jeden den, šlo o 13,2 milionu cizinců. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko jen jako tranzitní zemi. Naopak do zahraničí vyjelo loni 41 procent dospělých Čechů. Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu a ministerstva pro místní rozvoj.

Mezi jednodenními návštěvníky ČR převládají Němci, kteří tvoří šedesát procent z nich. Následují Slováci (patnáct procent) a Rakušané (čtrnáct procent). Naprostá většina jednodenních návštěvníků míří za nákupy, a to především do příhraničních měst, jako jsou Aš, Folmava, Hodonín, Cheb a Chomutov. Kupují hlavně zboží a pohonné hmoty. Průměrně utratí dva tisíce korun.

Z turistů, kteří se v ČR ubytují, jde také nejčastěji o obyvatele Německa (sedmnáct procent), dále Ruska (deset procent) a Slovenska (osm procent). Dvě třetiny přijíždějí na dovolenou a patnáct procent pak na služební cestu. Opakovaně navštěvuje ČR 52 procent z nich, tři čtvrtiny jezdí nejčastěji do Prahy. Největší část výdajů celkem utratí za dopravu a ubytování, během pobytu pak za zboží a jídlo. Jejich průměrná útrata dosahuje 2800 korun za den, z toho během cesty v ČR 1400 Kč. V průměru stráví v Česku šest dnů.

Do zahraničí vyjela méně než polovina Čechů

Do zahraničí vyjelo loni 41 procent dospělých Čechů. "Statisticky průměrný Čech ve věku patnácti a více let v roce 2014 strávil jedenáct nocí mimo místo svého obvyklého bydliště v rámci České republiky za účelem cestovního ruchu a čtyři noci v zahraničí. Naopak téměř šestnáct procent obyvatel nikam necestovalo, a to zejména ze zdravotních nebo finančních důvodů," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura.

Průměrné náklady Čechů na pobyt v tuzemsku jsou celkem 1443 korun, v zahraničí to je 10 790 korun. Velký rozdíl v částkách je daný mimo jiné tím, že v tuzemsku lidé jezdí na vlastní chaty a chalupy.

V roce 2014 poskytovalo ubytovací služby v Česku 9013 hromadných ubytovacích zařízení, nejvíce jich bylo v Královéhradeckém a v Jihočeském kraji. V převážné většině se jednalo o menší ubytovací zařízení s méně než padesáti lůžky. Více než třetinu z celkového počtu tvořily penziony. Celková lůžková kapacita činila téměř 520 tisíc lůžek, dalších 51 tisíc míst bylo pro stany a karavany. Češi loni nejvíce využívali služeb hotelů a penzionů v Jihomoravském kraji.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ