Do Česka vtrhnou čínské autobusy

Ekonomika
8. 2. 2011 13:39
Nové autobusy útočí na tuzemský trh (ilustrační snímek).
Nové autobusy útočí na tuzemský trh (ilustrační snímek).

Dopravní společnost BusLine (dříve ČSAD Semily a ČSAD Jablonec) představila v Liberci čínský autobus společnosti Yutong. Podobné autobusy už jezdí na Slovensku, v Česku je ale tento vůz první. BusLine ho už dva týdny testuje, do pravidelného provozu ho chce nasadit na linku Harrachov-Praha. Dosud ji obsluhoval autobus značky Karosa, nebyl už ale schopen konkurovat moderním vozům a navíc měl nedostatečnou kapacitu zavazadlového prostoru, což byl problém hlavně v zimě, řekl generální ředitel BusLine Tomáš Roubiček.

Čínský Yutong je druhým největším výrobcem autobusů na světě. Více jich na trh dodává jen německý koncern Daimler. Podle ředitele českého zastoupení firmy Kamila Tabačíka dodává firma bezmála 34 tisíc autobusů ročně a staví novou továrnu, která umožní zvýšit produkci na 55 tisíc autobusů za rok. Už šest let jezdí čínské autobusy na sousedním Slovensku, nyní jich tam je 26. Ze slovenské Prievidze také pochází autobus, který získala semilská společnost BusLine. Najeto měl 40 tisíc kilometrů.

Za kolik BusLine autobus získal, nechtěla žádná ze stran prozradit. "I přes poměrně vysoké náklady na přepravu jsou ale čínské autobusy o 20 až 25 procent levnější než konkurence, dodací lhůta je přitom srovnatelná - zhruba tři až čtyři měsíce," řekl Tabačík. Autobus podle něj prošel v Německu náročnou homologací a splňuje přísné evropské normy. Dodává se například i do Francie či Británie nebo Ruska. "Důležité součásti, jako motor, nápravy a další díly jsou od známých výrobců a používají je i konkurenční značky. I jeho výbava je srovnatelná s tím, na co jsou cestující zvyklí ve srovnatelných autobusech konkurence," ujistil Roubiček.

Yutong CZ a BusLine se dohodly na spolupráci - semilský dopravce by měl v budoucnu čínské autobusy v Česku testovat a také zajistit jejich servis. Středisko se skladem náhradních dílů by podle Tabačíka mělo být v Praze nebo Hradci Králové. Roubiček také nevyloučil, že ještě letos nakoupí další čínské autobusy. Zatím ve vozovém parku firmy, která vlastní na 400 autobusů, převažují české značky Karosa a SOR. "V lednu jsme ale koupili dva autobusy MAN, máme i mercedesy, volva, neoplany nebo scanie," dodal Roubiček. Letos podle něj firma počítá s nákupem 30 vozů.

Podle údajů Sdružení automobilového průmyslu pocházejí více než dvě třetiny autobusů, které si v Česku dopravci ročně koupí, od tuzemských výrobců Irisbus, SOR a Tedom. Největšími dovozci jsou německé firmy. Mercedes Benz loni v Česku prodal 115 autobusů, Setra 14 a MAN 11 vozidel. Italské Iveco prodalo 18 vozů. Čeští výrobci naopak vyvezli 2465 vozidel, drtivá část byla z produkce Iveco Czech Republic (dříve Karosa).

Společnost BusLine vstoupila na trh s novým jízdním řádem loni 12. prosince. Ve firmu s miliardovým obratem a 800 zaměstnanci se spojily ČSAD Semily a ČSAD Jablonec. Cílem společného projektu je snížení provozních nákladů obou společností, zlepšení dopravní obslužnosti regionů a zejména zvýšení komfortu cestujících v autobusové dopravě. Nový dopravce se chce zaměřit především na oblasti středních, severních a východních Čech. Firma mimo jiné zajišťuje městskou dopravu v Jablonci nad Nisou a České Lípě a také meziměstskou a zájezdovou dopravu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ