Dobrá zpráva pro řidiče: Ceny benzinu půjdou dolů

Ekonomika
16. 11. 2014 08:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na konečnou cenu benzinu, kterou platíme u čerpacích stanic, má vliv hned celá řada faktorů. Největší položkou jsou nepřímé daně, a to spotřební daň a daň z přidané hodnoty, přičemž dohromady tvoří více než padesát procent výsledné ceny jednoho litru benzinu.

Jde však zároveň o relativně stabilní položku, která se mění jen nárazově. Nejvíce volatilní složkou je cena samotné suroviny, která se mění zejména v závislosti na cenách ropy na světových trzích a tvoří kolem 37 procent výsledné ceny u nás prodávaného benzinu. Zbylých zhruba 9 procent jsou marže dovozců a distributorů.

Podle serveru CCS.cz se nyní v Česku prodává jeden litr benzinu v průměru za 35,7 korun, což je jedna z nejnižších úrovní v letošním roce. Co za poklesem stojí? Severomořská ropa typu Brent se v letošním roce propadla takřka o 30 procent až na úrovně z roku 2010, na což reagovaly i ceny benzinu obchodovaného na zahraničních trzích. Na našich čerpacích stanicích není tento pohyb přesně kopírován, a to hned z několika důvodů.

Zaprvé, samotný benzin jako komodita má jen omezený vliv na konečné ceny. Zadruhé je zde efekt slabší koruny, která jen v letošním roce oslabila vůči dolaru již o 12 procent a reálně tak tlumí příznivý dolarový vývoj cen benzinu. Třetí příčinu až přespříliš pozvolného sestupu cen je možné hledat v maržích jednotlivých distributorů. Jak jsem zmínil v úvodu, jejich vliv na konečné ceny je spíše okrajový, nicméně i tak lze poznat.

Je třeba si také uvědomit, že maloobchod reaguje na vývoj cen benzinu na komoditních trzích s určitým zpožděním, jež odhaduji zhruba na půl měsíce. Po této době by se tak na český trh měl dostat levnější benzin, jehož cenu čekám pod 35 korun za litr. Samozřejmě za předpokladu, že nedojde k navýšení distributorských marží.

 Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ