Skupina nejbohatších Čechů se v loňském roce opět smrskla. Podle odhadu Merril Lynch-Capgemini se loni snížil počet Čechů s majetkem ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 21 milionů korun) na zhruba 12 600 osob. Trend ve světě byl přitom zcela opačný: loni na planetě žilo přes deset milionů dolarových milionářů, o šestinu více než v roce 2008.
"Odhadovaný počet osob s majetkem nad jeden milion dolarů v České republice loni poklesl o necelá dvě procenta," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Jiří Briford, šéf finančních služeb Capgemini. Dolarových milionářů tak v Česku loni žilo kolem 12 600 osob, což je zhruba o dvě stovky osob méně než v roce 2008. Oproti roku 2007 je propad ještě vyšší, tehdy zde žilo 16 700 osob s takto vysokým majetkem.
ČTĚTE TAKÉ: Češi posílají na penzijní spoření stále méně peněz
Menší počet odhadovaných bohatých Čechů může být způsoben i skutečností, že posiloval kurs dolaru ko koruně. V současné době se kurs pohybuje okolo 21 korun, v minulosti byl až o dvě až tři koruny nižší. Z dnešního pohledu by tak lidé považovaní za dolarové milionáře museli vlastnit majetek a finance v hodnotě 21 milionů korun. Právě nestabilní kurs koruny a velká závislost České republiky na exportu se mohla podepsat na skutečnosti, že řadě firem či lidí vlastnících aktiva i v zahraničí mohlo právě takto dojít ke zmenšení jejich majetku.
Podle celosvětové studie Merril Lynch- Capgemini nejvíc bohatli lidé na investicích do akcií na burze a hedgeových fondů, což je obvyklé především v USA a nebo na rozvíjejících se asijských trzích, zatímco v tomto regionu se movití lidé spíš soustředí na investice slibující zaručený výnos.
Česká republika stejně jako další středo a východoevropské státy v porovnání s hlavními regiony světové ekonomiky je ve světovém počtu dolarových milionářů zastoupena jen nepatrně. "Východní Evropa má malý podíl v celkovém počtu odhadovaných osob a místní údaje se používají hlavně jako vstupy do souhrnných údajů za celý region či kontinent," dodal Briford.
Foto: archiv Týdne