Dostálová chce pro Státní fond získat trvalý zdroj příjmů

Ekonomika
10. 2. 2019 14:13
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Státní fond podpory investic (SFPI) by do budoucna neměl být financován jen ze státního rozpočtu, ale měl by získat i trvalý zdroj příjmů. Ideálně by podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové příjmy fondu měly být 10 miliard korun ročně. Dostálová to v neděli uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce. Zdrojem peněz do fondu by podle ní mohlo být například určité procento z příjmů z daně z nemovitých věcí. Příjmy z této daně jsou v současnosti stoprocentním příjmem obcí.

Státní fond podpory investic by měl vzniknout ze Státního fondu rozvoje bydlení. Tento týden to v rámci novely zákona schválila vláda. Fond by se měl vedle podpory bydlení zaměřit také na regionální rozvoj, územní plánování, cestovní ruch a stavební řád.

"Zatím je ten fond financován z rozpočtu, ale měli bychom hledat stálý zdroj... Mně by se líbilo zhruba 10 miliard ročně, které by měl mít ten fond," uvedla Dostálová.

Ministryně dále uvedla, že v současnosti vede diskuzi o tom, že zdrojem peněz do fondu by mohlo být mimo jiné určité procento daně z nemovitých věcí. "Nemluvíme o zvyšování této daně, spíše jaké procento by šlo z těch daní. Byl by to přitom fond pro rozvoj obcí," dodala. Na dani z nemovitosti finanční úřady loni vybraly 10,83 miliardy korun, předloni to bylo 10,76 miliardy.

S návrhem využít daň z nemovitých věcí nesouhlasil první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Nadšení jako lokální politici z toho být nemůžeme. Nejefektivněji se rozhoduje odspoda," uvedl.

Dostálová dále v souvislosti s novým fondem uvedla, že by měl do budoucna nahradit zdroj peněz poté, co ČR přestane čerpat peníze z fondů EU. Upozornila, že pro období 2021 až 2027 dotace ČR z EU fondů zhruba o sto miliard korun méně než v současném období. Ve stávajícím finančním období 2014 až 2020 je pro ČR vyčleněno bezmála 24 miliard eur.

Čerpání peněz z EU fondů by letos podle Dostálové mělo i pomoci výsledkům státního rozpočtu. Ten by se totiž mohl potýkat s nižšími příjmy kvůli nově očekávanému zpomalení růstu ekonomiky. "Máme něco kolem 50 až 60 miliard ročně, které bychom měli v rámci pravidel vyčerpat a my je už budeme mít vyčerpány zhruba v květnu. To znamená, že budeme přeplňovat, takže očekávám daleko větší příjem do státního rozpočtu," uvedla. Zároveň dodala, že Česko nejvíce vyčerpá v rámci fondů EU právě v letech 2019 a 2020.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Další čtení

Vydavatel časopisů Rolling Stone a dalších žaluje Google za souhrny od AI

Ekonomika
15. 9. 2025

PPF získá další pražský hotel, za 1,8 miliardy korun kupuje dejvický Diplomat

Ekonomika
15. 9. 2025

Philip Morris zdvojnásobí investici do kutnohorského závodu na více než 2 miliardy Kč

Ekonomika
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ