Zaměstnanci v České republice mohou dostat výpověď jen z podrobně vymezených důvodů. To je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi spíše výjimečné. Vyplývá to z porovnávací studie právní úpravy výpovědí, kterou provedla společnost Deloitte v osmnácti evropských zemích.
„Úplné vymezení výpovědních důvodů překvapivě není zcela typické ani pro země bývalého východního bloku. Naopak, v tak sešněrované podobě, jakou užívá český, a potažmo slovenský zákoník práce, téměř nemá v Evropské unii obdobu," uvedl Petr Suchý, advokát spolupracující se společností Deloitte.
ČTĚTE TAKÉ: Nezaměstnanost prudce roste, práci hledá 540 tisíc lidí
Požadavek odůvodněnosti výpovědi dané zaměstnavatelem podle studie existuje ať obecněji či konkrétněji v každém z analyzovaných národních pracovně-právních systémů. Ve „starých" členských zemích Evropské unie převládá spíše jen obecně formulovaný požadavek odůvodněnosti výpovědi.
Jako víceméně standardní prvek ochrany zaměstnanosti je při rozvázání pracovního poměru výpovědí zaměstnavatele v evropských zemích obvyklá určitá výpovědní doba, většinou v trvání týdnů, někde i měsíců. Na rozdíl od podrobného stanovení důvodů k výpovědi není český právní řád u výpovědní doby k zaměstnancům zdaleka nejvelkorysejší, uvádí se v analýze.
Ilustrační foto: Jan Schejbal