Zhruba 60 procent Čechů se chystá strávit letní dovolenou mimo své trvalé bydliště, 40 procent lidí si přitom volno rozloží do dvou nebo více částí. Vyplývá to z předsezónního průzkumu analytické společnosti Mag Consulting, kterého se účastnilo 1200 respondentů. Čísla se zásadně neliší od loňského průzkumu.
Zbytek českých občanů dovolenou neplánuje nebo ji stráví doma, přitom jako hlavní důvody jsou uváděny nedostatek financí (15 procent), podlomené zdraví (7 pct), nezájem (7 pct) a rodinné důvody (5 pct). Počet lidí, kteří jmenovali nedostatek peněz, se oproti loňsku zvýšil o pět procentních bodů.
Jak vyplynulo z průzkumu, Češi dávají přednost tuzemským pobytům před výjezdy do zahraničí. Z celkového počtu letních dovolených připadá na české a moravské luhy a háje 63 procent, nejčastější délka dovolené je v rozmezí čtyři až sedm přenocování. Jen dvě procenta Čechů si zajišťují tuzemský pobyt prostřednictvím cestovní kanceláře, u zahraničních dovolených spoléhá na "cestovky" třetina rekreantů, číslo ale stále klesá.
ČTĚTE TAKÉ: Dovolená bez problémů - ceny pohonných hmot
Nejoblíbenější formou dopravy je automobil. Na dovolenkové cesty po českých zemích jej využívá téměř 80 procent lidí, do zahraničí jezdí vozem 44 procent respondentů. U zahraničních rekreací má vysoký podíl rovněž letecká doprava (32 procent).
"Češi jsou národ chalupářů na čtyřech kolech. S tím také souvisí fakt, že Češi nejčastěji kupují vozy s velkým zavazadlovým prostorem, tedy typu kombi," řekl Jan Hrubý, marketingový ředitel GE Money Auto.
ČTĚTE TAKÉ: Dovolená 2010: Chorvatsko bude levné, dolarové země ne
GE Money prováděla podobný průzkum jako Mag Consulting, u tuzemského využití osobních vozů se průzkumy shodují, u cest do zahraniční připisuje GE Money automobilům až šedesátiprocentní využití. V rámci střední Evropy prý využívají Češi spolu s Poláky automobil k cestě na dovolenou nejčastěji.
Podle Magu téměř polovina českých rekreantů stráví tuzemskou dovolenou na chatě, chalupě nebo u příbuzných a známých. O trochu méně jich zamíří do hotelů, penzionů, kempů nebo lázní, nejoblíbenější jsou přitom kraje Jihočeský, Středočeský, Liberecký, Královéhradecký a Jihomoravský. Středočeský se dostal do popředí díky chalupaření Pražanů. Ze zahraničních destinací je nejoblíbenější Chorvatsko, Slovensko, Itálie a Řecko.
Průměrné výdaje na tuzemskou dovolenou činí 10 800 korun, dovolená v zahraničí stojí v průměru o 3000 korun více.
Foto: archiv Týdne