Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) na úterním zasedání navrhne vládě, aby vrátila věcný záměr zákona o stávce do připomínkového řízení. Dohodl se na tom s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem.
"Na základě předsednictva tripartity proběhlo mé jednání s předsedou Zavadilem a dohodli jsme se, že navrhnu vládě, aby ten zákon šel zpátky do připomínkového řízení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Drábek. Zda však vláda materiál do připomínkového řízení vrátí, podle něj záleží na kabinetu.
Materiál by měl jít do připomínkového řízení v současné podobě. Podle informací, které má TÝDEN.CZ, by přitom z věcného záměru měly mimo jiné vypadnout věci, které již řeší zákon o kolektivním vyjednávání. "To je jedna z připomínek, které mi říkal pan předseda Zavadil při tom, ale já nejsem připraven dělat úpravy ještě předtím, než to pošlu do připomínkového řízení," řekl Drábek s tím, že by to považoval za nestandardní postup.
Podle původního návrhu by stávku směly vyhlašovat jen odbory. Mohly by to udělat tehdy, pokud by o zastavení práce hlasovala aspoň polovina všech zaměstnanců a souhlasily přinejmenším dvě třetiny z nich. Organizátor by měl pět pracovních dní předem ohlásit důvody a cíle stávky, čas jejího zahájení i seznam pracovišť, jichž se akce dotkne. Nejpozději 24 hodin před začátkem by vedení mělo dostat jména lidí, kteří práci přeruší. Nově by nesměli stávkovat třeba pracovníci řízení letového provozu či městští strážníci.
Na novém zákonu Drábkův úřad začal pracovat po loňské červnové stávce v dopravě, kterou odbory uspořádaly na protest proti vládním reformám. Vyhlásily ji před víkendem na pondělí. Soud je zastavil, protože akci neoznámily tři dny předem. Předáci uváděli, že se protest týká hospodářských a sociálních zájmů, takže se na něj zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje. Přesto stávku odložili ze 13. na 16. června. Vláda pak prohlásila, že právě takové akce upraví zákonem, aby se při nich zajistil minimální provoz a snížil se ekonomický dopad.