Většina domácích výrobců piva se v nejbližší době nechystá zdražovat. Pivovary tak popřely nedávné spekulace, že je rostoucí náklady na výrobu v krátké době nutí zvýšit ceny pro odběratele o desítky haléřů za litr. O 40 až 70 haléřů litr piva v posledním čtvrtletí podražil kupříkladu v Protivíně, Svijanech či Jihlavě.
Budějovický Budvar podle mluvčího Petra Samce nechce měnit cenu lahvového ani sudového piva do konce letošního roku. Vedení Budějovického měšťanského pivovaru chce o ceně ještě jednat příští týden, řekl předseda představenstva Miroslav Leština.
"Žádné úpravy cen piva nyní nechystáme už proto, že jsme k tomu museli přistoupit loni na podzim kvůli zdražení vstupů pro výrobu a distribuci v řádech desítek procent," řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Alexej Bechtin. Vedení podniku připustilo, že rostou ceny vstupních surovin i obalů. Sladu a chmele ale bude mít pro svoji výrobu dostatek. Zda se ceny změní od příštího roku, firma nekomentovala.
Sudové pivo už naopak zdražily pivovary v Protivíně a ve Strakonicích. Cena sudového jedenáctistupňového piva Platan vzrostla od 11. června o 40 haléřů, uvedl ředitel Pivovaru Platan Ladislav Rosmüller. Cena desítky Nektar a jedenáctky vzrostla od května o 50 haléřů. Ležák Dudák se pak prodává o 70 haléřů dráž. "Zdražení lahvového piva pivovar nechystá," řekl ředitel Měšťanského pivovaru Strakonice Karel Seknička.
Severomoravské pivovary Ostravar a Radegast zdražovat nemíní. "O žádných úpravách cen se neuvažuje," řekl Pavel Sobol z agentury, která mediálně zastupuje nošovický pivovar Radegast ze společnosti Plzeňský Prazdroj. Naposledy podle něj pivovar zdražoval loni v listopadu. Ani pivovar Ostravar, který je součástí firmy Pivovary Staropramen a vyrábí v Ostravě, podle mediálního zástupce Martina Procházky žádné zdražování neplánuje.
Ústecká nápojová skupina Drinks Union, která v pivovarech Krásné Březno a Velké Březno na Ústecku, Lounech a Kutné hoře vaří piva Zlatopramen, Březňák, Louny, Dačický, Lorec, Jarošov a Pivrnec, podle mluvčího Josefa Vejlupka v posledních týdnech ceny neměnila a jejich zvyšování zatím ani neočekává.
Stejně se vyjádřila i středomoravská pivovarnická skupina Zubr, Holba, Litovel, jež sdružuje pivovary z Přerova, Hanušovic a Litovle. V současné době se o zdražení produkce neuvažuje, řekl obchodní ředitel skupiny Antonín Chytil. Ceny by se neměly měnit ani u největšího výrobce piva v hradeckém kraji Pivovaru Náchod. "Přes růst cen vstupů, jako sladu, chmele a energií, do konce roku se zvýšením cen určitě nepočítáme," řekl ředitel pivovaru Josef Hlavatý.
Pardubický pivovar Pernštejn zdražoval sudové a lahvové pivo v únoru. V letošním roce se další navyšování cen nepřipravuje, uvedl vedoucí marketingu Miloš Flégr. "Cenu jsme zvyšovali okolo tří procent. Zakalkulovali jsme do navýšení cen předpoklad vývoje vstupních nákladů, teď není důvod zdražovat," dodal.
Pivovary v Libereckém kraji ceny piva zvýšily už na jaře. Největší Pivovar Svijany zdražil už od dubna lahvové pivo v průměru o 30 haléřů a sudové o 60 haléřů na půllitru. Pivovar Rohozec zdražoval už v dubnu, v kraji ale patří k nejlevnějším. Od dubna přitom zdražilo sudové o 50 haléřů a lahvové o 70 haléřů.
Foto: ČTK