V nelegálním byznysu se v Česku ročně protočí téměř 22 miliard korun, zjistili statistici. Černé peníze pomáhají růstu tuzemské ekonomiky o 0,5 procenta.
Je to trochu paradoxní, ale ti, kteří v nočních klubech polykají extázi, kouří marihuanu, šňupají kokain či si užívají s prostitutkami, přispívají k blahobytu Česka. Alespoň z pohledu statistik. Bruselští úředníci totiž nařídili jednotlivým zemím sledovat i peníze, které se protočí v nelegálním byznysu. A statistici tak řeší, zda byl klientem lehké děvy v Praze či u hranic s Německem našinec, či cizinec. Pokud prostitutka obslouží Čecha, cena jejích služeb se započítává do kolonky "konečná spotřeba domácností". Pokud obšťastní cizince, jde v rámci statistik o "vývoz služeb".
"Někdy je to docela detektivní práce. Český statistický úřad je v tomto ale docela pokrokový," říká Jiří Vopravil, který se pátrání po těchto údajích dlouhodobě věnuje. "Jako jedna z mála zemí zahrnujeme do statistik údaje o nelegální ekonomice už od roku 2003."
Česko si díky nelegálnímu byznysu polepší ve statistikách o půl procenta výkonu ekonomiky ročně. V korunách jde o téměř 22 miliard. Celkový podíl černé ekonomiky na té klasické se postupem let snižuje. Je to dáno tím, že legální aktivity rostou mnohem rychleji než ty za hranou zákona.
Zdaleka největší podíl na nelegální ekonomice má byznys s drogami, ročně se v něm protočí asi 9,5 miliardy korun, následují podvody s palivy a prostituce.
Podle předběžných odhadů Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti za rok 2013 (nejaktuálnější dostupné údaje) bylo v Česku spotřebováno celkem 21,4 tuny konopných látek, šest tun pervitinu, 0,8 tuny heroinu a stejné množství kokainu. Vedle toho asi milion kusů tablet extáze a sto tisíc dávek LSD.
"Dlouhodobě roste spotřeba u pervitinu (protože narůstá počet jeho problémových uživatelů), klesá u heroinu nebo v posledních letech u konopí," vypočítává Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.
* Kolik je v ČR prostitutek a kolik si za služby účtují?
* Pomohla metanolová kauza omezit trh s nelegálním lihem?
* Jak jsou na tom ostatní evropské země?
ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 27. ČERVENCE 2015.