Drtivá většina mladých Čechů netuší, jaká je reálná výše důchodů

Ekonomika
7. 4. 2017 05:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Mladí lidé si ve stáří přejí srovnatelnou životní úroveň, jako mají během produktivního věku. Vyplývá to z výzkumu finančně-poradenské společnosti Broker Consulting provedeného mezi mladými lidmi od 20 do 35 let. Výzkum odhalil, že přes 90 procent mladých lidí netuší, jaký mají nyní důchod jejich prarodiče či rodiče, a nemá ani dostatečně přesnou představu o tom, jaká je průměrná výše starobního důchodu v České republice. Většina z nich (58 %) si navíc přeje, aby ve stáří pobírali plnohodnotný důchod v rozmezí 17 až 19 tisíc. Průzkumu Broker Consulting se zúčastnilo 332 respondentů z řad lidí vstupujících do produktivního věku.

Starobní důchod, penzijní připojištění a s tím související alarmující vyhlídky do budoucnosti jsou témata, která tíží českou veřejnost i politiky již řadu let. Dalo by se proto předpokládat, že jsou s touto problematikou dobře obeznámeni i mladí lidé, kteří by si již měli začít spořit na horší časy. Analýza společnosti Broker Consulting se proto zaměřila na to, jaká je jejich finanční gramotnost v oblasti starobních důchodů.

Mladí lidé věří, že ve stáří budou těšit plnohodnotnému důchodu

Co se informací o průměrné výši starobního důchodu týče, nedopadli čeští mladí lidé nejlépe. Drtivá většina z nich (přes 90 %) neví, jakou penzi pobírají jejich prarodiče či rodiče, a navíc nemají ani představu o tom, jaká je průměrná výše starobního důchodu v České republice. Přes 60 % z nich odhadovala průměrnou výši důchodu mezi 14 až 17 tisíci. Ve skutečnosti se však průměrná penze v České republice pohybuje mezi 9 až 12 tisíci korunami.

Téměř 60 % respondentů navíc uvedlo, že ve stáří by chtěli pobírat plnohodnotný důchod okolo 17 000 korun, s nímž si bez problémů vystačí. 38 procent dotazovaných pak uvedlo, že důchod sice pobírat budou, ale nedomnívají se, že by byl dostatečný. 3,2 % respondentů pak nevěří, že by vůbec nějaký důchod pobírali. "Vysoký počet mladých věřících v plnohodnotné důchody si vysvětlujeme tak, že mladí i navzdory mediálním informacím pořád doufají, že jejich penze je jistá. Překvapil nás však nízký počet těch, co nevěří v důchody vůbec. V praxi se setkáváme spíše s tím, že statistiky dožití v kombinaci s posouváním věku odchodu do důchodu způsobují v mladých značnou skepsi ve vztahu k penzi," uvedl Michal Cibulka, analytik Broker Consulting.

Ohledně tzv. zadních vrátek si už dotazovaní vedou podstatně lépe. Více než polovina z nich má buď sjednané penzijní připojištění, nebo si vytváří úspory. Okolo 25 % respondentů pak uvedlo, že si nevytváří úspory žádné a zhruba 10 % dotazovaných se snaží své peníze zhodnotit investicí například do akcií či nemovitosti. Co se nejpravděpodobnějších vyhlídek na stáří týče, polovina respondentů odpověděla, že v důchodovém věku očekává přibližně stejnou životní úroveň jako ve věku produktivním. Druhá část dotazovaných počítá s určitými omezeními jejich životní úrovně.

"Naše společnost se dlouhodobě soustřeďuje na podporu ekonomické gramotnosti mladých lidí, proto podobné průzkumy a analýzy považujeme za nesmírně přínosné. Vidíme tak, že jsou stále podstatné mezery v informovanosti dnešních mladých lidí v oblasti starobních důchodů, ale těší nás, že většina z nich je seznámena nutností investovat na své stáří, nebo počítá s nutnou finanční rezervou do budoucnosti a šetří si úspory," uvedl Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting.

Autor: - red -Foto: , ČTK/Ramík Drahoslav

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ