Druhá solární revoluce: lidé si montují elektrárny na střechy

Ekonomika
13. 11. 2016 04:05
Čtěte Týden!
Čtěte Týden!

V Česku znovu jako houby po dešti vyrůstají nové fotovoltaické elektrárny. Na rozdíl od let 2009 a 2010 ovšem nevznikají obří parky na polích či loukách, ale montují se malá zařízení na střechy rodinných domů. A ačkoli nejsou zdaleka tak štědře dotované jako při "první solární revoluci", mnohým domácnostem se vyplatí. Zájem mají tisíce rodin.

Rodina s dvěma či třemi dětmi, která hodně pere, vaří na elektrickém sporáku nebo si ohřívá vodu elektřinou, v domě má navíc několik televizí a počítačů, na zahradě třeba ještě bazén a spotřeba proudu je tam mírně vyšší než obvyklý průmět. To je ideální domácnost, které se vyplatí pořídit si na střechu svého rodinného domu malou fotovoltaickou elektrárnu - samozřejmě pokud na to má peníze, nebo si může dovolit splácet půjčku. Mnohé rodiny si to už spočítali a v Česku za poslední měsíce vznikly stovky střešních instalací o několika panelech. Další se připravují.

Rodiny k většímu využívání energie ze slunce postrkávají i velké energetické firmy včetně ČEZ a E.ON, ale rovněž banky nebo regionální firmy zaměřené na obnovitelné zdroje energie. Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost se do Česka přelil trend, který je patrný třeba ve Spojených státech či Německu, a to že i velké energetické společnosti se mnohem více zaměřují na malé zdroje, mezi něž patří právě i fotovoltaika.
"Budoucnost energetiky je v decentralizaci a my chceme být lídrem na tomto poli," řekl TÝDNU mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Dodal, že společnost se rozdělila na dva týmy, které se starají o tradiční, respektive novou energetiku. "Role tradiční postupně klesá a té nové roste," dodal Gazdík.

ČEZ začal nabízet fotovoltaické elektrárny na klíč pro rodinné domy na konci loňského roku, letos v létě oznámil, že připojil padesátou instalaci a na konci října už stou. Zároveň nachystal nabídku pro více než dva tisíce dalších zájemců. "Budeme instalovat, dokud nám to počasí dovolí," konstatoval Pavel Cyrani z představenstva společnosti.Čtěte Týden!

 

* Proč se fotovoltaické elektrárny znovu vyplatí?

* Co konkrétně nabízejí velké energetické firmy?

* Jakou státní dotaci může zájemce o fotovoltaiku dostat?

* Pro koho se naopak solární elektrárny nevyplatí?

Odpovědi na tyto otázky a celý text článku najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 14. listopadu.

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ