Důchody mají vzrůst o 346 korun. Opozice: Je to málo
30.08.2007 17:40 Aktualizováno 30.08. 20:54
Důchody by se měly od začátku příštího roku zvýšit průměrně o necelá čtyři procenta, což představuje 346 korun měsíčně. Pokud návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) schválí vláda, průměrná výše starobních penzí stoupne na 9111 korun. Odbory i opozice ale tvrdí, že chystaný nárůst nebude seniorům dostatečně kompenzovat zvýšené náklady, které přinese vládní reforma veřejných financí.
Nečas s tím ale nesouhlasí, penzistům podle něj zhoršení životní úrovně nehrozí.
Procentní výměra každého důchodu, která se odvozuje od doby pojištění a dosažených výdělků, se má zvýšit o tři procenta. A to jak takzvaným novodůchodcům, kterým byla penze přiznána po 31. prosinci 1995, tak "starodůchodcům". Pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, se zvedá o 130 korun - z částky 1570 na 1700 korun. Tato částka se bude týkat i důchodů přiznaných po 31. prosinci letošního roku.
Přidání o 130 korun podle Nečase bude vyšší než předpokládané zvýšení cen související s daňovými změnami vyplývajícími z vládní reformy. Jeho úřad výdaje související s růstem DPH či ekologickou daní vyčíslil na zhruba 115 korun měsíčně na jednotlivce.
Sociální demokraté i odboráři ovšem argumentují tím, že lidem se zvýší životní náklady více, navíc přibudou i poplatky ve zdravotnictví. Také analytik HVB Bank Pavel Sobíšek očekává u důchodců příští rok nárůst výdajů o pět až šest procent, a to bez započtení poplatků pacientů. Ve spotřebních výdajích důchodců mají podle něj proti průměrným domácnostem větší váhu položky, u nichž lze předpokládat příští rok výraznější zvýšení cen v důsledku daňových změn (potraviny) či globálního růstu cen energií (výdaje na bydlení).
Nezanedbatelně by rozpočty penzistů mohly v příštím roce ovlivnit chystané daňové změny, souhlasil analytik Patria Finance David Marek. Například zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent by podle něj mohlo v průměru zvýšit výdaje jednoho penzisty o 100 korun měsíčně. Zavedení ekologických daní o další desítky korun měsíčně. Celkem by životní náklady mohly stoupnout zhruba v rozsahu plánované valorizace penzí, dodal.
Nečas uvedl, že pokud to bude nutné, bude zvýšené výdaje kompenzovat další valorizace důchodů v roce 2009.
Vláda v reformě ponechala pouze jednu automatickou valorizaci, a to právě důchodů, u ostatních sociálních dávek ji zrušila. Penze mají ze zákona pravidelně narůstat o zvýšení cen v minulém roce a o jednu třetinu růstu mezd.
"Od srpna 2006 do července 2007 se index růstu cen zvýšil o 2,4 procenta. Růst reálných mezd za rok zároveň dosáhl 3,98 procenta, z tohoto růstu je pro valorizaci nutné zohlednit nejméně jednu třetinu. Navrhované zvýšení důchodů o 3,95 procenta odpovídá této valorizační podmínce," uvedl Nečas.
Lednová valorizace si vyžádá 11,3 miliardy korun, celkově na důchody vydá stát v příštím roce skoro 300 miliard korun. Vedle starobních důchodů stát z důchodového pojištění vyplácí invalidní, vdovské a sirotčí důchody.
Reálná hodnota důchodu dosáhne po valorizaci 108,2 procenta reálné hodnoty starobního důchodu v roce 1989. Poměr k reálné mzdě se výrazně nemění, zůstává na úrovni nad 40 procent, dodal Nečas.
Průměrná výše vypláceného starobního důchodu od září 2006 do ledna 2008, tedy za rok a čtvrt vlády vedené ODS, stoupne o 923 korun. "Zatímco v září 2006 činil průměrný starobní důchod 8188 korun, v lednu 2008 stoupne na 9111 korun, což představuje nárůst 11,3 procenta," řekl Nečas. Místopředseda ODS tak reagoval na výtky opoziční ČSSD, že důchody zvyšuje málo.
Sociální demokraty však chystaná valorizace pobouřila, poprvé za deset let prý reálné důchody klesnou. "Navýšení nezohledňuje mimořádné náklady domácností důchodců v realizaci tzv. reformy Topolánkovy vlády, a tím rozvírá nůžky mezi příjmy penzistů a zaměstnanců. Je to další krok, kterým ministr Nečas neplní programové cíle ODS a této vlády, kdy slibovali navýšení důchodu o 1000 korun a udržení a zvýšení poměru mezi průměrným důchodem a průměrným výdělkem," uvedl v prohlášení Nečasův předchůdce na ministerstvu, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Také podle odborových předáků vláda zůstane dlužna svým předvolebním slibům o kompenzaci zvýšených nákladů.
I když je nyní důchodový účet v přebytku, podle Nečase to neznamená, že by nebyla nutná zásadní reforma celého systému. Pozitivní trend totiž způsobil dynamický růst mezd, klesající nezaměstnanost i rychlý vývoj ekonomiky, což mohou být jevy přechodné, upozornil ministr. Zástupci parlamentních stran se kvůli reformě mají znovu sejít koncem září.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.