Důvěra podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku EU a eurozóny v září opět vzrostla, a to na dvanáctiměsíční maximum. Jde o nárůst šestý měsíc v řadě, tempo růstu však zpomalilo na nejnižší úroveň od dubna letošního roku. Tehdy se přitom odehrál obrat, když po několika měsících propadů důvěra poprvé stoupla.
Souhrnný index ekonomické důvěry (ESI) v září vzrostl o 1,6 bodu na 82,6 bodu v celé unii a o dva body na 82,8 bodu v eurozóně.
ČTĚTE TAKÉ: Analytička: Burzy se plně vzpamatují až za čtyři roky
"Čísla ukazují, že můžeme očekávat další oživování okolo 0,5 procenta ve třetím i čtvrtém čtvrtletí," říká ekonom Citigroup pro euroregion Juergen Michels. "Nicméně bude trvat ještě dlouho, než bude propad ekonomické aktivity vykompenzován," dodává.
Přestože se v posledních měsících důvěra v evropskou ekonomiku zásadně zlepšila, podle některých ekonomů stále není možné tvrdit, že hospodářství se dostalo z recese. V takovém případě by index ESI údajně musel dosáhnout úrovně 90 bodů, což se zatím nestalo. V současnosti sice roste nejen důvěra v průmyslu a ve službách, ale i důvěra spotřebitelů, v několika členských státech EU se však důvěra propadla či výrazně zpomalila.
ČTĚTE TAKÉ: Zásahy do ekonomiky musejí pokračovat, dohodla se G20
Citelné zpomalení růstu indexu důvěry zasáhlo i Německo, tedy největší evropskou ekonomiku, na níž je mimo jiné z velké části závislé i české hospodářství. Tamní index vzrostl o "pouhých" 1,5 bodu. V Itálii a Španělsku se ale dokonce propadl o 1,3 bodu, respektive o 1,2 bodu. V dalších velkých ekonomikách EU, jako například ve Velké Británii či Polsku, důvěra v září stagnovala.
Foto: Reuters