Důvěra v českou ekonomiku po březnovém poklesu v dubnu vzrostla o 0,4 na 100,1 bodu. To je nejvyšší hodnota od května 2008. Pozitivní ekonomický vývoj nadále očekávají podnikatelé, a to hlavně v průmyslu. Naopak u spotřebitelů mírně klesla. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s dubnem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
U podnikatelů se důvěra v ekonomiku letos v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0,6 na 97,6 bodu. "Průmyslové podniky počítají s tím, že se v příštích třech měsících mírně zvýší tempo růstu výrobní činnosti. A to i přesto, že hlavní bariérou jejich dalšího růstu je nedostatek zaměstnanců. Aktuálně si na tuto překážku stěžuje 35 procent respondentů," uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Optimismus podnikatelů byl podpořen stále dobrým výhledem růstu ekonomik hlavních obchodních partnerů Česka, poukázal ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. "Mírní se i obavy z obchodních válek, které by měly pro českou malou otevřenou ekonomiku velké důsledky," dodal Zeisel.
Důvěra podnikatelů v průmyslu v dubnu vzrostla o 0,3 bodu na 97,1 bodu. Průmyslové podniky očekávají v příštích třech měsících mírné zvýšení tempa růstu výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti. "Ukazatel očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců je téměř stejný, pro období příštích šesti měsíců je vyšší," uvedl ČSÚ. Oproti dubnu loňského roku je důvěra v průmyslu vyšší.
Ve stavebnictví se důvěra podnikatelů v ekonomiku meziměsíčně nezměnila. Indikátor důvěry zůstal v dubnu na hodnotě 97,1 bodu. Hodnocení poptávky po stavebních pracích se také téměř nezměnilo, zjistili statistici.
Také důvěra podnikatelů v oblasti obchodu se v dubnu neměnila. Indikátor důvěry stagnoval na hodnotě 100,6 bodu.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v dubnu meziměsíčně mírně klesla, a to o 0,3 bodu na 112,5 bodu. I tak se ale drží na vysoké úrovni.
Z šetření statistiků vyplynulo, že se mírně zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace v příštích 12 měsících. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se v dubnu téměř nezměnily, stejně jako obavy ze zvýšení nezaměstnanosti. Úmysl spořit se rovněž nezměnil.
Spotřeba domácnosti bude i letos klíčovým tahounem růstu české ekonomiky, upozornil ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Útratám domácností bude podle něj nahrávat jak situace na trhu práce včetně růstu mezd, tak i nízká inflace.