Důvěra v českou ekonomiku v říjnu dále rostla. Souhrnný indikátor důvěry stoupl oproti září o 0,2 na 99,8 bodu. Zvýšila se důvěra spotřebitelů, u podnikatelů se nezměnila. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání je souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší, indikátor důvěry podnikatelů je nepatrně nižší.
Celková důvěra v českou ekonomiku od začátku tohoto roku meziměsíčně střídavě klesala a stoupala. Až v srpnu, září a říjnu zaznamenala tři nárůsty v řadě. Meziročně rostla důvěra v každém měsíci tohoto roku.
Důvěra spotřebitelů se v říjnu meziměsíčně zvýšila o jeden bod na 112 bodů. Z říjnového šetření podle statistiků vyplynulo, že se snížily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace.
Indikátor důvěry podnikatelů zůstal v říjnu na 97,3 bodu. Z jednotlivých odvětví podnikání zaznamenali statistici meziměsíční růst důvěry v průmyslu a stavebnictví.
"Říjnové konjunkturální šetření ale zahrnovalo v těchto odvětvích i průzkum bariér, které limitují podniky v růstu produkce. V průmyslu i stavebnictví je hlavní bariérou nedostatek zaměstnanců," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Navíc stoupl počet respondentů, zejména v průmyslu, kteří uvádějí i nedostatek materiálu ve výrobě, což mimo jiné může právě u dodavatelských firem souviset s nedostatečnými výrobními kapacitami, spojenými hlavně s nedostatkem lidí na trhu práce, dodal.