Za milionáře se považuje 62 procent obyvatel Česka. Tolik lidí totiž podle průzkumu společnosti STEM odhaduje svůj majetek na více než jeden milion korun.
Nad pět milionů korun si však cení veškerý svůj majetek, tedy dům či byt, auto, chatu, chalupu, zahradu, veškeré zařízení domácnosti, veškeré úspory, pozemky, živnost, firmu a všechen ostatní majetek, pouze sedm procent domácností.
Nejpočetnější skupinu (32 procent) podle výsledků průzkumu tvoří ti, kteří si svůj majetek cení na milion až dva miliony korun. Téměř čtvrtina populace (23 procent) ho odhaduje na dva až pět milionů. Celých 14 procent domácností odhadlo svůj veškerý majetek na půl milionu až milion, osm procent míní, že má hodnotu mezi 300 tisíc korun až 500 tisíc korun a devět procent si myslí, že se hodnota jejich veškerého majetku pohybuje mezi stem až třemi sty tisíci korunami.
Zjišťovat, jakým majetkem lidé disponují, je podle STEM velmi obtížná věc. Přímá otázka na peníze vede u části lidí ke striktnímu odmítnutí odpovědi. Poněkud s menším odporem se setkává, když se lidé mohou zařadit do nějakého majetkového rozpětí. "Musíme ovšem počítat s tím, že lidé svůj majetek, ať už záměrně, či z nepochopení 'co tam patří', podceňují," poznamenal k prezentaci výsledků.
Pokud jde o souhrnné hodnocení zajištění domácností (majetkové zajištění, životní úroveň, finanční zajištění), cítí se Češi spíš bohatí než chudí. Za bohaté se jich označilo 18 procent, za převážně bohaté 30 procent a průměrně hodnotilo zajištění své domácnosti 14 procent dotázaných. Naopak za chudé se označilo 22 respondentů a převážně chudými se cítí 16 procent českých domácností...
Kdo jsou ale skuteční čeští boháči? Lidé, kteří svůj majetek nepočítají v milionech, ale v miliardách? Časopis TÝDEN již popáté vydal žebříček nejbohatších lidí Česka. Letos však poprvé v rámci svého speciálního vydání 111 miliardářů, které kromě seznamu a podrobných vizitek nejbohatších Čechů a Slováků (podnikajících u nás) obsahuje další zajímavé materiály. Můžete si tak přečíst, jaký je privátní život tuzemských miliardářů, v jakých domech bydlí, kam také dávají své peníze, kam zmizeli „kapitáni průmyslu" z 90. let či kdo byli nejmajetnější lidé v historii. Zároveň vydání obsahuje zvláštní Top Ten nejbohatších žen a mladých miliardářů. Celkem 111 tuzemských miliardářů, jejichž seznam zvláštní vydání přináší, ovládá majetek v hodnotě 538 až 667 miliard korun.
Zvláštní vydání časopisu TÝDEN 111 miliardářů je stále ještě k dostání v trafikách, na benzínových pumpách a obchodních domech.