ECB znovu intervenuje. Co z toho vyplývá pro Česko

Ekonomika
24. 1. 2015 06:45
Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.
Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

Ve čtvrtek se odehrála opravdu mimořádná událost, která bude mít zásadní dopad na finanční trhy a snad i na reálnou ekonomiku. Touto událostí je samozřejmě myšleno dlouho očekávané zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky, na němž bylo oznámeno to, po čem mnozí již několik let volali.

Mario Draghi představil nový balíček monetárních stimulů, jehož primárním úkolem je odstranění rizika naplnění deflačního scénáře. Nutno podotknout, že tímto ECB využila poslední nástroj, který jí po snížení úrokových sazeb na samé dno ještě vůbec zbyl. Vliv tohoto kroku bude patrný zejména v zemích, jež jsou členy eurozóny, nicméně i naše finanční trhy a ekonomika jím budou ovlivněny. Jak?

Bezprostřední reakcí bylo oslabení české koruny vůči některým zahraničním měnám, zejména pak proti americkému dolaru. Příčinou je navázání kurzu české koruny k euru, které na oznámenou monetární expanzi ECB reagovalo silným propadem. Koruna se s ním jednoduše svezla. První efekt nových stimulů je tak pro českého spotřebitele spíše negativní vzhledem k tomu, že znamená zdražení importovaného zboží ze zemí mimo eurozónu. Zejména pak v dolarech kotovaných komodit jako je třeba benzin.

Další vliv pocítí běžný smrtelník jen velmi obtížně. Nové stimuly jsou založeny na odkupech vládních dluhopisů jednotlivých zemí eurozóny, což pozitivně ovlivní jejich ceny. Jinými slovy, vlády si budou moci díky zvýšené poptávce způsobené odkupy ECB půjčovat ještě levněji než doposud. To se přenese i na Českou republiku a příznivě ovlivní dluhovou službu u nově vydávaných dluhopisů.

Jak již bylo zmíněno, cílem nové intervence je podpořit inflační očekávání v eurozóně. To je faktor, který se zásadně dotýká i nás vzhledem k tomu, že výraznou míru zdejších dezinflačních tlaků způsobuje právě vývoj u našich sousedů. S vyšší inflací v eurozóně by měla růst inflace i v České republice, což by jistě přivítala ČNB, která by se tak mohla vyhnout nepopulárnímu kroku v podobě dalšího oslabení koruny.

Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Autor: - hep -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ