Ekonomové: Nová vláda musí šetřit, jinak <span>přijde trest</span>

Ekonomika
28. 5. 2010 15:30
Podle ekonoma Miroslava Zámečníka politici o hrozbách zadlužení vědí.
Podle ekonoma Miroslava Zámečníka politici o hrozbách zadlužení vědí.

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka politici o hrozbách zadlužení vědí.Priority vlády, která vzejde z voleb, jsou podle ekonomů nasnadě: snižování rozpočtového schodku, reforma veřejných financí či transparentnost veřejných zakázek.

Na prvním místě je včasné sestavení rozpočtu, který by počítal s nižším schodkem veřejných financí. "Aspoň do té míry, jak to navrhl ministr Eduard Janota, to znamená úsporu šedesát miliard," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ekonom Miroslav Zámečník. Ministr Janota chce předložit na příští rok rozpočet s deficitem 4,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Razantnější  je v požadavku na úspory hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. "Při dobré vůli se příští rok dá schodek veřejných financí snížit na polovinu, pod tři procenta HDP," říká Marek. "Do tří let můžeme mít vyrovnaný rozpočet, nejsou to věci ekonomicky nijak obtížné," dodává.

ČTĚTE TAKÉ: Moody's: Bez reforem hrozí Česku snížení ratingu

Podle ministerstva financí by letos měl být deficit státních financí 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP.

Hlavními rivaly letošních voleb jsou Petr Nečas a Jiří Paroubek.Prodraží se státní dluh

Podle ekonomů jsou si političtí představitelé vědomi nebezpečí, které plyne ze nedodržení rozpočtové ukázněnosti. "Politici včetně sociální demokracie to vědí, že musejí snížit schodek," uvádí Zámečník. "Pokud to neudělají, přijde trest v podobě snížení ratingu," dodává. Agentura Moody's Investors Service přitom už snížením ratingu pohrozila, pokud příští vláda nepřijde s věrohodným plánem stabilizace veřejného dluhu. Snížení ratingu by znamenalo hlavně prodražení splátek státního dluhu a snížení investic ze zahraničí. Na trzích totiž nyní panuje špatná nálada, tudíž jsou citlivější na každé nedodržení slibů.

Sport naprosto nepodporovat

Stabilizace veřejných financí vyžaduje především změnu struktury výdajů ze státního rozpočtu tak, aby veřejný dluh dále nerostl. "Například podpora v nezaměstnanost by neměla být vyplácena tak dlouho, důchody není třeba valorizovat," uvádí možná opatření Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

Právě mandatorní, to znamená povinné výdaje, mezi něž sociální dávky i důchody patří, zatěžují státní rozpočet nevíce. Naprosto nelogicky rostly i v letech silného ekonomického růstu země v letech 2005 a 2006.

ČTĚTE TAKÉ: Česko musí šetřit. Zvýšit daně a snížit dávky

Markéta Šichtařová, ekonomka ze společnosti Next Finance.Soulad mezi sociální politikou s daňovým systémem je nutno upravit i podle Davida Marka. "Nesmí docházet k situacím, kdy rozdíl mezi dávkou a mzdou je tak malý, že se nevyplatí práci hledat," uvádí Marek s tím, že tak vznikají situace, které brání snižování nezaměstnanosti.

Podle Šichařové by bylo záhodno snížit například i podporu sportu. "Proč jsou sportovci lepší než například analytici?" kritizuje přerozdělování peněz ze státního rozpočtu a podporu jen určitých skupin obyvatel.

Palčivým problémem zůstává pro českou ekonomiku i fungování státu korupce. "Dokumentace veřejných zakázek by se od samého počátku měly zveřejňovat na internetu," uvádí Zámečník možnost, jak zpřehlednit rozdělování peněz ze státního rozpočtu.

Foto: Robert Sedmík, ČTK, archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ