Vládní krize
Ekonomové: Pád premiéra korunu neoslabí
17.06.2013 14:08
Chleba kvůli tomu levnější nebude. I tak by se daly shrnout názory ekonomů na současné dění na politické scéně, kdy premiér Petr Nečas (ODS) kvůli aféře vedoucí svého sekretariátu byl nucen podal demisi. Pád Nečasovy vlády podle analytiků neznamená závažnější problém ani pro korunu, ani pro české vládní dluhopisy.
"Žádné zvláštní výkyvy české koruny jsme nezaznamenali a se vší pravděpodobností ani nezaznamenáme," konstatoval Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Kurz koruny podle něj v posledních několika dnech, kdy aféra trvá, má výchylky pouze v řádu několika haléřů. Změnit by se to podle Volfa mohlo změnit v okamžiku, kdy by nastoupila vláda, která by se rozhodla vložit více peněz do různých sociálních programů, investic a podobně. "Kdyby rostlo zadlužení České republiky výrazněji než dosud, tak by na to zřejmě investoři i ratingové agentury zareagovali," dodal Volf.
Podobný názor mají i další ekonomové. "Zkušenost z předchozích politických krizí naznačuje, že nebude-li tato krize trvat měsíce, neměla by ekonomika příliš utrpět," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Už proto, že Česko nestojí před žádným klíčovým rozhodnutím, které by bylo nutné v nejbližších dnech učinit.
Případný vliv na vývoj kurzu koruny nebo ceny českých dluhopisů bude pravděpodobně velmi slabý i podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky. "Reakce finančních trhů na aktuální dění v české politice je prozatím minimální. Kurz koruny na začátku týdne mírně oslabuje, dluhopisy a akcie ale spíše reflektují dění na okolních trzích, případně domácí ekonomické faktory," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Dopad aktuální politické kauzy na hospodářskou politiku a ekonomiku bude záviset podle Marka na jejím dalším vývoji. "Před námi jsou tři možnosti: pokračování současné vládní koalice s jiným premiérem, případně obměněným složením vlády, úřednická vláda a předčasné volby," upozornil.
První varianta - pokračování vládní koalice - představuje podle Marka nejmenší změnu v kurzu hospodářské politiky. Varianta úřednické vlády z krátkodobého pohledu znamená udržovací politiku a úvahy o předčasných volbách okamžitě vedou k úvahám o pravděpodobném výsledku voleb a podobě hospodářské politiky po volbách. "Aktuálně se zdá, že by výsledkem předčasných voleb mohl být levicový kabinet, s nímž by mohlo být spojováno riziko uvolnění rozpočtové disciplíny," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.