Úspěch levicových stran v senátních volbách podle ekonomů ještě více zkomplikuje přijímání vládních úsporných reforem. Na českou ekonomiku však přímý nepříznivý vliv mít nebude, protože zahraniční investoři jsou mnohem citlivější na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny.
Levicové strany v horní komoře parlamentu posílily svou pozici a získaly ústavní většinu. "Vítězství levice v Senátu povede k ještě větší polarizaci na parlamentní půdě, kde pravicová vláda bude navrhovat celou řadu často nepopulárních reformních kroků a opoziční levice bude získávat politické body jejich vetováním," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance uvedla, že posílení levice v horní komoře spíše žádnou změnu nepřinese. Připomněla, že pro vládu bylo složité protlačovat zákony už nyní a v zásadních věcech musela sněmovna Senát přehlasovat. Schvalování zákonů sice bude zdlouhavější, na celkové směřování země to ale vliv mít nebude, míní Šichtařová.
Ústavní většina by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška začínala mít význam v případě, že by stejného výsledku bylo dosaženo také v Poslanecké sněmovně. To se ale podle něj jeví jako relativně málo pravděpodobné. Volby do sněmovny mívají těsnější výsledky, což je mimo jiné dáno také jiným volebním systémem, který dosažení takto výrazných výsledků ztěžuje.
Dopad nebude příliš významný
Dopad úspěchu levice v Senátu na domácí ekonomiku tak podle Sobíška příliš významný nebude, protože reálná politika se nedělá v Senátu, nýbrž v Poslanecké sněmovně. Senát ji může pouze korigovat, dodal.
Podle Šichtařové by možná finanční trh na sílící pozici levice reagoval před dvěma lety. V současné době se ovšem Česká republika nachází mimo zájem spekulantů, a na volební výsledky tak nemá kdo reagovat.
Přesto podle Marka výsledek senátních voleb bude alespoň drobný vliv mít. Přestože jsou z hlediska trhů volby do českého Senátu spíš přehlíženy, zahraniční analytici, kteří budou v budoucnu instruovat obchodníky, si tento volební výsledek uchovají v paměti. Pokud by se opakoval i ve volbách do sněmovny, mohl by způsobit odliv investic, varoval Marek.
Ekonomické části volebních programů obou levicových stran totiž podle něj ukazují na rychlejší tempo růstu veřejného zadlužení a nepříznivou změnu ve struktuře daní, která by mohla zahraniční investory odradit.
Ekonomové: Úspěch levice zbrzdí reformy, ekonomice neuškodí
Ekonomika
20. 10. 2012 19:11
Zleva předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a nově zvolení senátoři František Bublan a Radko Martínek po oznámení výsledků voleb.
Autor: ČTK Foto: ČTK
Další čtení

Doba levného palmového oleje asi končí, produkce stagnuje, poptávka roste
Ekonomika
15. 3. 2025

Hra o 86 miliard na automatické metro bez řidičů. Stížnost na tendr nevyšla
Ekonomika
Aktualizováno: 15. 3. 2025 18:26

ČNB: Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
Ekonomika
14. 3. 2025