Evropská komise ukončila s Německem, Řeckem a Maltou takzvanou proceduru pro nadměrný deficit veřejných financí. V Evropské unii platí, že u členských států by neměl schodek rozpočtu přesahovat tři procenta HDP. Jinak komise zahájí se zemí proceduru pro nadměrný deficit veřejných financí a pokud ji nedonutí schodek snížit pod stanovenou hranici, může v krajním případě přistoupit k udělení sankcí. To v současnosti hrozí mimo jiné Česku.
V případě Německa se hospodaření státu zlepšilo natolik, že se vládě letos podle odhadů podaří dosáhnout schodku veřejných financí 1,7 procenta HDP, zatímco v roce 2005 deficit činil 3,2 procenta HDP. V roce 2008 by mělo Německo hospodařit jen se schodkem 0,3 procenta HDP. Úspěšné bylo i Řecko, které schodek stlačilo z 5,5 procenta HDP v roce 2005 na 2,6 procenta HDP loni.
Největší pokrok však udělala Malta, která ještě v roce 2003 vykazovala u veřejných financí schodek větší než deset procent. Po vstupu do EU v roce 2004 se však propadl na 2,6 procenta HDP v loňském roce. To zemi dovolí přijmout v příštím roce euro.
V proceduře pro nadměrný deficit veřejných financí zůstává celkem sedm zemí včetně České republiky a Slovenska. ČR si však v porovnání se svým východním sousedem vede daleko hůře a letos by měl deficit veřejných financí dosáhnout dokonce čtyř procent. Česká vláda se tak může připravit na poměrně zásadní kritiku, kterou podle slov ministra financí Miroslava Kalouska očekává.
Foto: Tomáš Nosil