Dosavadní vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce neovlivní významněji domácí produkci a nabídku drůbežího masa na trhu, shodují se vesměs odborníci. Celkově počty brojlerů či krůt určených k likvidaci představují méně, než procento roční domácí produkce. Ani usmrcení asi 70 tisíc slepic snášejících násadová vejce by nemělo, podle názoru odborníků, výrazně ovlivnit nabídku jednodenních kuřat pro další odchov.
Podle Vlastislava Machandera ze státního podniku Mezinárodní testování drůbeže se v Česku ročně vykrmí asi 140 milionů kusů kuřat a zhruba tři miliony krůt. Podle dosavadních rozhodnutí veterinářů má být kvůli šíření nákazy v chovech na Ústeckoorlicku celkově utraceno zhruba 19 tisíc krůt a 83 tisíc brojlerů.
Výpadek produkce jednodenních kuřat kvůli vybití sedmdesáti tisíc slepic ve dvou rodičovských chovech pak může představovat asi procento až čtyři procenta z celoročního tuzemského objemu, vyplývá z hrubých odhadů odborníků. Rodičovská hejna v Česku čítají asi dva miliony kusů slepic.
"Násadová vejce se dají nahradit z jiných zdrojů," řekl ČTK náměstek ministerstva zemědělství Stanislav Kozák. Zčásti může podle něj mezeru vyplnit sám postižený producent, který má další chovy a významný podíl na domácím trhu, zčásti pak další firmy. Možností jsou i dovozy ze zahraničí, podotkl.
Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová ale upozorňuje, že v Evropě je poměrně velký hlad po násadových vejcích i jednodenních kuřatech a už nyní je jich spíše nedostatek.
"Poptávka po kuřatech v Evropě je velká," potvrzuje člen představenstva drůbežářské unie František Novák. Likvidace dvou rodičovských chovů na Orlickoústecku však podle něj situaci na trhu výrazněji ovlivnit nemůže.
Ptačí chřipka se v tuzemsku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů a vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a zasáhla dosud čtyři chovy drůbeže na Orlickoústecku. Vybity ale budou z preventivních důvodů ještě další tři.
Foto: Jan Zatorsky