Fair trade výrobky táhnou. Češi zlomili rekord

Ekonomika
26. 8. 2014 12:45
Nejoblíbenějším produktem v oblati fair trade výrobků je káva (ilustrační foto).
Nejoblíbenějším produktem v oblati fair trade výrobků je káva (ilustrační foto).

Češi si loni koupili fair trade výrobky za rekordních 174 milionů korun. V roce 2005 lidé za "spravedlivé" produkty v Česku utratili jen tři miliony. Nejprodávanějším výrobkem v této oblasti je v ČR káva. 

"Významným momentem pro rozvoj fair trade u nás byla proměna struktury trhu s fairtradovými výrobky. Fair trade, který byl původně doménou specializovaných obchodů s biopotravinami a zdravou výživou, se postupně dostává do supermarketů a kavárenských řetězců," uvedla ředitelka Fairtrade ČS Hana Chorváthová.

Nejpopulárnějším produktem v této oblasti je v Česku káva. Loni se jí v prodalo 142 tun v hodnotě 100 milionů korun, což odpovídá 14 milionům vypitých šálků fairtradové kávy. Za takovým úspěchem kávy stojí především společnosti Tchibo a Starbucks, ale i tři české pražírny kávy se známkou Fairtrade - Mamacoffee, Volkafé a Fair&Bio. Jde stále ale jen o zlomek z celkových prodejů, v ČR se každý rok prodá káva za více než pět miliard korun.

K dalším nejoblíbenějším fairtradovým produktům patří výrobky z bavlny, kakao, čokoláda a čaj. V západoevropských zemích tvoří velký podíl na prodeji banány a řezané květiny se známkou Fairtrade. V ČR jsou tyto produkty zatím nedostupné.

"Čeští maloobchodníci se dostali do pasti velkých a ještě větších slev, a zákazník už jen hledá tu nejnižší cenu. Obchodní model založený pouze na nejnižší ceně není dlouhodobě udržitelný a nepřispívá k loajalitě zákazníka. Jeho věrnost končí ve chvíli, kdy uvidí nižší cenu u konkurence. Kvalita zboží, jistota jeho původu či příběh o tom, jak bylo vyrobeno, může být cestou, jak zákazníka získat a udržet si ho," dodal odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

S pojmem fair trade (spravedlivý obchod) se podle průzkumu Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN) z letošního roku setkalo již 52 procent lidí v ČR. Je to o 13 procentních bodů víc než před třemi lety. Tři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny o tom, že svými nákupy mohou pomoci výrobcům z rozvojových zemí.

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny respondentů zajímá, odkud pocházejí výrobky, které si kupují. To je o osm procentních bodů víc než v roce 2011. "K tomuto nárůstu přispívá také veřejná diskuse o původu potravin, kdy řada lidí dá přednost právě fairtradovým výrobkům, u kterých vědí, odkud pocházejí a za jakých podmínek byly vyrobeny," uvedl vedoucí výzkumu institutu Jiří Remr. Podle výzkumu má zájem o nákup fairtradových výrobků 34 procent respondentů.

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ