Firmy loni nejčastěji rušily jazykové kursy a třináctý plat

Ekonomika
10. 3. 2011 12:35
Zaměstanecké benefity v podobě stravenek už Češi vnímají jako samozřejmé, nejvíce by si přáli volno navíc.
Zaměstanecké benefity v podobě stravenek už Češi vnímají jako samozřejmé, nejvíce by si přáli volno navíc.

České firmy i loni pokračovaly v omezování benefitů, bylo to však v menší míře než v roce 2009. Nejčastěji rušily jazykové kursy a 13. plat. Vyplývá to ze studie Salary & Benefits Guide 2010-2011. Rušení benefitů však bylo v roce 2010 v porovnání s rokem 2009 minimální, situace se stabilizuje.

Pokles benefitů přitom byl znát ve všech oborech, které společnost Robert Half International sleduje, tedy v oblasti financí a účetnictví, obchodu a marketingu, informačních technologií a telekomunikací i v oborech týkajících se administrativy, lidských zdrojů, zákaznického servisu a práva.

O jazykové kursy v nich přišlo v závislosti na oboru činnosti mezi osmi až dvanácti procenty zaměstnanců, o 13. plat potom mezi sedmi až osmi procenty zaměstnanců. Firmy rušily i další benefity, například týden dovolené navíc, příspěvek na školení podle vlastního výběru, příspěvky na ošacení a kulturu nebo v případě IT a telekomunikací studijní pobyty v zahraničí.

Loňský rok přinesl zajímavý trend v oblasti benefitů, jichž si lidé nejvíce cení. Preferují totiž volno navíc, nejhodnotnější je pro ně pět až šest týdnů dovolené. Tento trend se přitom projevuje jak u manažerů, tak u specialistů na juniorských pozicích napříč všemi obory. Více volna a možnost využít pružnou pracovní dobu či práci z domova je ceněno na úkor odborného vzdělávání, například již zmíněných jazykových kursů.

Nejžádanějšími benefity tak bylo pět týdnů dovolené, služební automobil i k soukromým účelům, 13. plat, šest týdnů dovolené a pružná pracovní doba. Firmy svým zaměstnancům nejčastěji poskytovaly pět týdnů dovolené, stravenky, občerstvení a nápoje na pracovišti, pružnou pracovní dobu a notebook.

Průzkumu, který se uskutečnil od půlky září do půlky prosince, se zúčastnilo zhruba 2000 respondentů z řad uchazečů o práci, konzultantů, manažerů či zákazníků společnosti Robert Half International. Na průzkumu se podílela také agentura Ipsos tambor.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ