Fischer řádí na poslední chvíli, ruší místa ve státních firmách

Ekonomika
23. 1. 2014 12:38
Ministr financí Jan Fischer.
Ministr financí Jan Fischer.

Ministr financí v demisi Jan Fischer dnes rozhodl o změně stanov a snížení počtu členů dozorčích rad u pěti státních firem. Jde o Český Aeroholding, ČEPRO, Mero, Centrum - F a Prisko. Počet členů dozorčích rad společnosti ČEPRO a Mero klesl z 12 na osm, celkově tak jmenované firmy budou mít 31 členů dozorčích rad. Oznámil to mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek. U dalších firem ovládaných ministerstvem financí mají změny v průběhu roku následovat. Rozhodnutí přišlo v posledním týdnu úřadování vlády Jiřího Rusnoka.

"Načasování změn až na začátek roku 2014 je způsobeno nově účinnou legislativou, zejména zákonem o obchodních korporacích," uvedl Šrámek.

Jiří Neumann.Zákon přitom podle Bohumila Havla z advokátní kanceláře PRK Partners v uvedené oblasti nic nového nepřináší. Pouze dává možnost snížit počet členů orgánů pod tři členy, ale není to povinnost. V případě snížení členů dozorčích rad z 39 na 31 se jedná jen o volné rozhodnutí MF. Zákon tuto změnu neukládá," uvedl.

Budoucí ministr financí Andrej Babiš uvedl, že nedošlo k zásadnímu kroku. "Domnívám se, že důležitá je kvalita členů orgánů firem a ne jejich početnost. A na kvalitu se zaměříme," uvedl.

Z dozorčí rady ČEPRO odcházejí Jiří Pavlas, Milan Hlaváč, Jiří Neumann a Martin Vít. Dozorčí radu Mero opouští Pavel Kougl, Zdeněk Petříček, Martin Zrzavecký a Miloslav Kubíček.

Podle Šrámka jde o pokračování procesu zavádění nové koncepce výkonu akcionářských práv. Jejím cílem jsou úspory a zvýšení efektivity výkonu akcionářských práv státu. V rámci změn bude také nově jmenován tříčlenný výbor pro audit u společností Čepro a Český Aeroholding.

V případe Českého Aeroholdingu jsou členy výboru pro audit prezident Komory auditorů ČR Petr Šobotník, člen dozorčí rady Českého Aeroholdingu a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka a ředitel odboru Účetnictví a audit MF Petr Plesnivý.

Bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka.Ve výboru pro audit společnosti Čepro bude ředitelka odboru Strategické společnosti MF Jiřina Vorlová, která je nyní členkou dozorčích rad Čepro i Mero. Dále bude členkou auditorka Věra Vlasáková a vedoucí oddělení Metodika účetnictví podnikatelů a finančních institucí MF Ladislav Pavlík.

MF upozornilo, že jde o první fázi změn ve společnostech s majetkovou účastí státu. Změny u dalších firem by měly následovat, a to v únoru u firem Thermal, Explosia, Výzkumný a zkušební letecký ústav a IMOB. V dubnu přijdou na řadu Česká exportní banka a EGAP a v červnu ČEZ.

Ministerstvo financí loni mělo více než 40procentní podíl ve 26 společnostech, o rok dříve to bylo 28 firem. Nově se loni do seznamu dostalo Kongresové centrum, u kterého MF loni navýšilo základní kapitál o dvě miliardy v souvislosti s oddlužením centra. Naopak podíly MF v Letišti Praha a ČSA byly během roku 2012 převedeny do Českého Aeroholdingu.

Český Aeroholding, který vznikl v březnu 2011, sdružuje firmy vlastněné státem podnikající letectví. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby. Celá skupina dosáhla v roce 2012 hrubého zisku 2,6 miliardy korun.

Ladislav Pavlík.Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47 tisíc metrů krychlových. K dispozici má skladovací nádrže o celkové kapacitě 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost rovněž provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil.

Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Společnost Centrum - F vznikla v srpnu 2013 změnou ze společnosti PPP Centrum. Tu stát založil v roce 2004 s tím, že bude propagovat a řídit projekty, do nichž vstoupí soukromí investoři společně s veřejnými financemi. Firma Prisko má od začátku devadesátých let na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Obě firmy stoprocentně ovládá MF.

Autor: ČTK Foto: Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík, Zehl Igor, Myšková Marta

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ