Nepotřebné letouny L-159 z výzbroje české armády by mohly skončit v Gruzii. Její zástupci o ně projevili zájem a nyní zváží technické parametry i to, zda si je jejich země může dovolit. V příštích týdnech by do ČR i kvůli tomu měli zamířit gruzínští experti. Řekl to první náměstek ministryně obrany Martin Barták, který o tom v minulých dnech jednal přímo v Tbilisi.
O L-159 jednají Češi i s dalšími zeměmi - s Indonésií či Nigérií - uvažuje se o Latinské Americe. Barták však připustil, že šance, že se stroje, které přišly ČR na miliardy korun, prodají, s postupujícím časem klesá. Pokud se je prý nepodaří prodat zhruba do roka a půl, sníží se šance výrazně.
L-159 vyrábí Aero Vodochody. Jediným, kdo si je zatím koupil, je česká armáda, která si jich v roce 1997 objednala 72. Náklady se postupně vyšplhaly z původně plánovaných 25 až 30 miliard na více než 51 miliard korun. Vojáci se později rozhodli, že jich tolik nepotřebují a že si jich nechají jen 24. Jeden stroj se zřítil a pro 47 nyní armáda hledá kupce.
"Nikdo nikdy nikam neprodal ani jedno to letadlo a to tu situaci nezlehčuje," řekl Barták cestou z Gruzie. Byl součástí delegace, která tam provázela premiéra Mirka Topolánka. Problém představuje zejména to, že letouny stárnou, nelétá se s nimi a údržba představuje další náklady. Svou roli hraje i to, že v této třídě panuje poměrně velká konkurence.
"Domníváme se, že rok a půl je ještě doba, po kterou je to možné nebo pravděpodobné (prodat). Potom neříkám, že budou zcela neprodejné, ale ta šance na to někde ten kontrakt uzavřít bude výrazně menší," poznamenal náměstek. Poté podle něj může dojít i k situaci, kdy náklady na uvedení letadla do stavu, aby bylo zase jako nové, budou vyšší než sama prodejní cena.
"Ekonomicky vzato ... je to podobné jako s banány. Banány mají ráno jinou cenu než večer. Druhý den už jsou bezcenným zbožím, to znamená, že pokud L-159 nevyužijeme sami, musíme je prodat za každou cenu. To znamená počítat s tím, že bychom za ně dostali původní tržní cenu, je prostě nesmysl," řekl premiér Topolánek.
Možnost, že se gruzínské partnery nakonec podaří přesvědčit k nákupu, se podle Bartáka pohybuje někde pod 50 procenty. Postoj Nigérie zase ovlivnily volby a Indonésie má podle něj "svá specifika, ale to jednání je tam v poměrně pokročilém stadiu". "Jižní Amerika je mapování terénu," dodal s tím, že žádnou reálnou poptávku ČR zatím ještě nedostala.
Gruzie by prý mohla mít zájem alespoň o jednu letku, tedy přibližně o 10-12 letounů. Oficiálním obchodním partnerem armády pro Gruzii je společnost Omnipol, který dostal od zástupců řadu konkrétních technických dotazů ohledně přístrojů; odpovědi by měly být do několika týdnů. "Projevili zájem, ale k tomu realizovat ten obchod je ještě hrozně daleko," řekl generální ředitel Omnipolu Michal Hon. Podle Bartáka by nicméně to, jestli gruzínská vláda přijde s nabídkou, mohlo být jasné tak do dvou měsíců.
Foto: ČTK
Gruzie možná koupí nepotřebné české letouny
Ekonomika
13. 5. 2007 11:46
bez popisku 9593
Autor: ČTK