Mezi oběťmi hackerského útoku na registr obchodu s povolenkami je i energetický gigant ČEZ. Z účtu firmy se ztratilo 700 tisíc povolenek v ceně kolem 240 milionů korun. Informaci přinesla Mladá fronta Dnes.
"Obě transakce v celkovém objemu 700 tisíc kusů povolenek ČEZ reklamoval u společnosti OTE, která rejstřík spravuje, zatím však nemá ze strany operátora oficiální reakci," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. Podle ní mají všechny povolenky v registru své unikátní číslo a nemohou být převedeny jinam než do jiného národního registru některé ze zemí EU, takže jsou spolehlivě dohledatelné.
Dosud jediným známým poškozeným hackerského útoku, který zasáhl čtrnáct evropských zemí, byla brněnská společnost Blackstone. Z jejího konta minulý týden odešlo 470 tisíc povolenek, jejichž hodnota dosahuje zhruba 161 milionů korun.
Podle Novákové nedošlo na straně ČEZ k porušení právní povinnosti. OTE odpovídá společnosti ČEZ a dalším uživatelům registru povolenek za bezpečnost vkladů CO2 povolenek na účtech podobně jako například banky odpovídají za bezpečnost finančních vkladů v nich. "Očekáváme, že OTE v krátké době zveřejní další podrobnosti o řešení celého případu a vrátí zpět na naše účty neoprávněně převedené povolenky," řekla.
ČEZ na základě zjištění podal i trestní oznámení. "S policií, která napadení registru OTE začala vyšetřovat, plně spolupracujeme a věříme, že brzy dojde k vyřešení celé situace. S ohledem na probíhající šetření však nebudeme sdělovat žádné další podrobnosti," dodala Nováková.
Následkem ilegálního nabourání registrů obchodů s povolenkami zastavila Evropská komise minulý týden jejich provoz v celé EU a dalších třech státech, které se na systému obchodování s povolenkami podílejí. Několik států registry ve středu opět zprovoznilo, ten český zůstane ještě minimálně několik týdnů uzavřený. Jiří Šťastný, generální ředitel státní společnosti OTE, která provozuje český registr, v pondělí uvedl, že záležitost vyšetřuje policie a OTE pracuje na zabezpečení registru.