Je to tak. Po několika letech se opravdu dočkáme levnější elektřiny. Energetický regulační úřad chystá snížení cen distribuce a také ceny silové elektřiny na burzách klesají. Jak se to promítne do našich plateb? Máme pro vás čísla a výpočty!
Vývoj cen elektřiny nechává klidným jen málokoho z nás. Zprávy o tom, že od roku 2014 bude elektřina za nižší ceny, pak po několika letech zdražování znějí doslova jako rajská hudba. Nejenže klesne obchodní (neregulovaná) složka ceny, pokles zaznamenají i položky pevně stanovené státem prostřednictvím Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zaměřme se nejdříve právě na ně, neboť regulované ceny se do našich celkových účtů za proud promítají v současné době téměř 60 procenty.
Distribuce elektřiny: konečně levnější
Nahlédněme nejprve trochu do historie. I v loňském roce obchodní ceny takzvané silové elektřiny na burzách klesaly - v průběhu roku 2012 to bylo v průměru o 5,2 procenta. V konečném výsledku nám však elektřina zdražila zhruba o tři procenta. Důvod? Zdražovala regulovaná složka platby, průměrně o 9,4 procenta.
V souvislosti se zvýšením regulovaných cen se pak hovořilo zejména o zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje a plateb za distribuci elektrické energie. K tomu je třeba podotknout, že přestože byly za hlavního viníka zdražování elektřiny v posledních letech označovány obnovitelné zdroje, podle propočtů jde nárůst ceny proudu v minulém roce na vrub spíš distribucí.
Pro příští rok však má být situace opačná - očekává se snížení jak poplatků za distribuci, tak i příspěvku na obnovitelné zdroje. Vezměme si hezky jedno po druhém.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci se serverem Peníze.cz a jehož autorkou je Michaela Vinšová, čtěte ZDE.