Hodnota investic zprostředkovaných agenturou CzechInvest loni mírně klesla na 16,25 miliardy korun z 16,9 miliardy korun v roce 2009. Počet investičních projektů se v roce 2010 naopak zvýšil na 209 z předloňských 186 a nejvíce investorů pocházelo z Česka.
Loňské výsledky dnes oznámil generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek. V roce 2009 počet investičních projektů zprostředkovaných CzechInvestem kvůli hospodářské krizi meziročně klesl o desetinu a jejich hodnota se snížila o deset miliard korun.
Největší objem investic v loňském roce zamířil do výrobních projektů, na které připadlo 13,8 miliardy korun. Do oblasti výzkumu a vývoje směřovalo 1,8 miliardy korun a do strategických služeb 652 milionů korun. Celkem 105 společností se loni rozhodlo v Česku investovat do strategických obchodních služeb. Na oblast výzkumu a vývoje se zaměřilo 65 projektů a na výrobu 39 projektů.
Čeští investoři loni připravili 174 projektů, do kterých vložili 6,7 miliardy korun. Mezi zahraničními investory bylo loni nejvíce společností z Německa s osmi projekty, USA se čtyřmi projekty a z Velké Británie a Irska také se čtyřmi projekty. Nejvíce peněz ovšem investovali Rakušané, které dva projekty vyjdou na téměř 19 miliard korun.
Každá druhá investice získaná agenturou Czechinvest loni mířila do služeb. Téměř 40 procent společností v roce 2010 investovalo do oboru informačních technologií a vývoje software. Díky loni zprostředkovaným investicím vnikne zhruba 10 000 nových pracovních míst.
"Výsledky agentury CzechInvest za loňský rok odrážejí dlouhodobé změny ve struktuře české ekonomiky. Ještě v roce 2007 dominovaly mezi novými investicemi výrobní projekty, letos už jsou na prvním místě služby a výzkum," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Ve srovnání s rokem 2009 se CzechInvestu loni podařilo uskutečnit o 23 projektů více. "Současný vývoj svědčí o tom, že se svět dostal z krize a zájem o Českou republiku opět stoupá," podotkl Křížek.
Nejvíce investorů z Česka a zahraničí loni přilákal Jihomoravský kraj, na který připadlo 52 projektů zprostředkovaných CzechInvestem v hodnotě 1,2 miliardy korun. "Jihomoravský kraj patří k nejoblíbenějším lokalitám pro nové investice. Především Brno je lákavé hlavně pro investice do výzkumu a vývoje nebo strategických služeb, zvláště do vývoje softwaru. Velkou zásluhu na tom má přítomnost kvalitních vysokých škol," podotkl Kocourek. Naopak nejhůře si loni z pohledu nových investic s třemi projekty v hodnotě dvou milionů korun vedl Karlovarský kraj.
Rok 2010 podle CzechInvestu potvrdil, že ČR je velmi atraktivní pro společnosti zaměřené na informační technologie. Právě do tohoto sektoru totiž zamířilo nejvíce investic. Druhým nejčastějším oborem bylo strojírenství a třetí nejobvyklejší investicí loni představovaly projekty do strategických služeb. "Nejvíce pracovních míst vznikne v rámci elektronického a elektrotechnického sektoru, v závěsu je opět sektor strojírenství a poté centra strategických služeb," podotkla mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová.