Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Ústecký kraj
Hospodářská rada navrhuje státu převzít část těžební firmy

03.02.2015 19:00

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje navrhuje, aby poloviční podíl těžební společnosti Severní energetická převzal stát.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jan Novák (1 hlas) 04.02.2015 03:13

    No určitě to nebude za účelem zlepšení chodu firmy. Takže si...

  • Honza Hloupý (1 hlas) 04.02.2015 10:22

    Samozřejmě. Kdyby firma prosperovala, tak by ji vlastníci státu...

  • Honza Hloupý (1 hlas) 04.02.2015 14:53

    Kecy, kecy, kecy. Jaksi se nezmiňujete, že k fofrníkům a slunečníkům...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Velmi zajimave a poucne
Nejvíce elektřiny v Německu vyrobily loni obnovitelné zdroje

Největší podíl na celkových dodávkách elektřiny v Německu měly loni obnovitelné zdroje. Šlo o zhruba 26 procent, v roce 2013 to bylo o dvě procenta méně. Německo ale i nadále zůstává vysoce závislé na hnědém uhlí, které je nejšpinavějším fosilním palivem. Hnědé uhlí mělo na výrobě elektřiny podíl 25,9 procenta. To bylo o 0,2 procenta více než předloni.


Ve srovnání s rokem 1990 produkce z obnovitelných zdrojů v Německu stoupla osminásobně. Uvedl to na svých internetových stránkách The Financial Times s odvoláním na čísla německého energetického výzkumného institutu Agora Energiewende.

„Obnovitelné zdroje byly poprvé v historii zdrojem číslo jedna při výrobě elektřiny,“ uvedl institut. „Nyní trvale nahradily hnědé uhlí jako hlavní zdroj elektřiny v (německém) elektrickém mixu.“

Podle ambiciózní německé energetické politiky známé pod názvem Energiewende (energetický obrat) chce největší evropská ekonomika do roku 2035 vyrábět až 60 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tuto změnu doprovází opuštění výroby elektřiny z jádra. Všechny jaderné elektrárny v Německu mají být podle plánu vyřazeny z provozu do roku 2022.

Útlum plynu

Zpráva také ukázala ohrožení budoucnosti německých elektráren na plyn. Podíl plynu na výrobě elektřiny se loni snížil na 9,6 procenta z 10,7 procenta. „Elektrárny na plyn jsou dražší a není žádná záruka, že budou v budoucnosti zapotřebí,“ řekl FT šéf oddělení evropských analýz konzultační firmy Eurasia Group Mujtaba Rahman. Poznamenal, že energetické firmy nemají zájem stavět plynové elektrárny, i když emisní profil plynu je lepší než černého a hnědého uhlí.

Podíl výroby elektřiny z černého uhlí na celkové výrobě se snížil na 18 procent z 19,2 procenta. Nadále však zůstává významným zdrojem výroby elektřiny. „Černé a hnědé uhlí mají stále velmi dominantní postavení na energetickém trhu, protože jsou levné,“ uvedl Rahman.
Čistší vzduch

Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly na 301 milionů tun, což byl nejnižší údaj od roku 2009, kdy Německo kvůli krizi v eurozóně sklouzlo do recese. Podle institutu hlavním důvodem poklesu byla mírná zima, která snížila emise z vytápění domácností. Přispělo však k tomu i zvýšení podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Zpráva také ukázala, že celková spotřeba energie v Německu se loni snížila o téměř čtyři procenta. Německá ekonomika by přitom měla za celý loňský rok podle odhadů vzrůst o 1,2 procenta. Důležitou roli v tom sehrála teplá zima, institut však upozornil, že nové technologie používané v průmyslové výrobě v Německu jsou stále energeticky účinnější.

Z energie získané z obnovitelných zdrojů se výroba elektřiny z větru podílela na celkové výrobě elektřiny 8,6 procenty. Podíl osm procent měla výroba z biomasy a 5,8 ze slunce. Vodní elektrárny měly na celkové výrobě podíl 3,4 procenta Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/nejvice-elektriny-v-nemecku-vyrobily-loni-obnovitelne-zdroje-1151205#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

0 hlasů

Kecy, kecy, kecy. Jaksi se nezmiňujete, že k fofrníkům a slunečníkům musí být 100% záloha klasických zdrojů pro dobu, když nefouká a nesvítí. A když moc fouká a k tomu svítí, tak zelení ekoblbci v Německu ohrožují chod energetické soustavy v celé Evropě.

1 hlas

No určitě to nebude za účelem zlepšení chodu firmy. Takže si připravme peněženky, protože když něco "vede stát," platíme ten průser my.

1 hlas

Samozřejmě. Kdyby firma prosperovala, tak by ji vlastníci státu nenutili.

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov