Česká olympijská kolekce včetně populárních holínek získala na hrách v Londýně zaslouženou pozornost. "Jednáme s ČOV o spolupráci na další čtyřletý olympijský cyklus," říká Václav Hrbek, hlavní akcionář ALPINE PRO, která kolekci vyvinula.
Jak postupoval vývoj celé kolekce? Jak dlouhá doba uplynula od původního nápadu k realizaci?
Koncept se zrodil zhruba v listopadu 2010, kdy jsme se rozhodli pro toto ztvárnění. Dlouhou dobu jsme to kreslili, pak se to schvalovalo, půl roku to bylo ve výrobě. Kolekci jsme uvedli 8. prosince 2011 v Národní galerii. Pracovali jsme na ní s ČOV, hlavně panem Kejvalem. Shodli jsme se na původní inspiraci, naši návrháři pak udělali sportovní kolekci, která byla hotová v únoru 2011. Potom jsme zpracovávali nástupovou kolekci, na kterou jsme se spojili se salonem E.daniely a jejich dvěma návrhářkami. Ta nástupová kolekce bylo společné dílo nás, salonu a lidí z ČOV. Nápad na holínky přišel od Jiřího Kejvala z ČOV, po nákresech jsme udělali i zbytek doplňků.
Václav Hrbek (38) |
Po vystudování Vysoké školy ekonomické založil spolu se svým spolužákem Vladislavem Fedošem společnost ALPINE PRO. První kolekce pak byla uvedena na trh během roku 1998. V současné době disponuje firma největší maloobchodní sítí v České republice v oblasti outdoorových aktivit. Václav Hrbek je ženatý, ve volném čase rád běhá, jezdí na kole či běžkách. V současné době působí jako ředitel designu a realizace. |
Vnímal jste před ceremoniálem nějak riziko spojené s uvedením holinek? Nebo jste si byl jistý originalitou a úspěchem?
Abych řekl pravdu, tu kolekci jsme chtěli udělat vyjímečnou, lehce kontroverzní. Ať vyvolá diskuzi. Já osobně jsem byl z toho spojení Františka Kupky s českými národními barvami úplně nadšený. Ani jsem nepředpokládal, že gumáky budou až tak kontroverzní na obě strany. Měli jsme hodně záporných reakcí, ale na druhou stranu strašně moc těch pozitivních. Můžu říct, že čtrnáct dní před olympiádou, jsme byli trochu zkroušení. Lidi, když se jim něco líbí, tak to moc neřeší. Když se jim ale něco nelíbí, tak pak píšou emaily a některé z nich byly velmi vulgární, což vám nepřidá.
Po takovém úspěchu se dá očekávat pokračování spolupráce s ČOV i pro nadcházející olympijské hry? Proběhla už nějaká jednání?
My jsme s ČOV podepsali čtyřletou smlouvu na jeden olympijský cyklus, čili pro hry ve Vancouveru v roce 2010 a v Londýně 2012, po tomto období se spolupráce vyhodnotí, zda panuje spokojenost. Z ČOV zaznívají pouze kladné hlasy na spolupráci, my jsme také nadšeni. V současné chvíli jednáme o podepsání smlouvy na další období her v Soči 2014 a v Riu 2016.
* Kolik kusů kolekce se celkem prodalo?
* Proč už firma nevyrobí žádné další holínky, když byly úspěšné?
* Na kolik celá kolekce přišla?
* Jak se liší trhy v Evropě z hlediska prodeje sportovního zboží?
Odpovědi na tyto otázky čtěte v časopise TÝDEN, který vychází 3. září 2012.