V závěru letošního roku končí platnost zákona, který po tři roky držel "u ledu" platy tuzemských ústavních činitelů. Pokud nebude přijato prodloužení tohoto zákona, výrazně vzrostou od Nového roku ministrům, poslancům, starostům, soudcům a další veřejným činitelům jejich platy.
Státní pokladnu to může přijít na miliardy korun navíc, varuje v rozhovoru pro časopis TÝDEN ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.
A pokud se k tomu nová politická reprezentace včas nepostaví?
Pokud se do konce roku nezmění tato právní úprava, tak na Silvestra zmrazení platů pomine a od Nového roku naskočí zpět režim, který byl před zmrazením, a dojde ke skokovému nárůstu platů. Celkově by si to vyžádalo další miliardy korun navíc ročně.
Sestavování vlády může nějakou dobu trvat. Přijetí zákona také zabere nějaký čas. To se téměř nedá stihnout...
Bude-li k tomu politická vůle, je to stále reálné. Ale rozhodne o tom výsledek voleb, který se projeví například v podobě rozpočtu. A ten bude nějakým způsobem reflektovat i tyto platy.
V současné době čeří vodu aféra ohledně vyplácení vysokých odměn vybraným úředníkům z doby šéfování vašeho předchůdce Petra Nečase. Může jít o součást politického boje? Jak mohli informace z vašeho ministerstva uniknout?
Způsob odměňování ve státní správě stanovuje zákon, rozhodnutí je vždy na nadřízeném. Zastávám názor, že mimořádnou odměnu je správné přiznat za odvedenou a zvlášť přínosnou práci. To platí v soukromé i státní sféře. Politické pozadí nemohu vyloučit a nevím, odkud podobné informace pocházejí. Jsem přesvědčen, že z našeho ministerstva to není.
Jak zareaguje ministerstvo práce a sociálních věcí na rozhodnutí Ústavního soudu ohledně změny výměry důchodů?
- Jakou mají šanci nezaměstnaní na uplatnění a co pro ně mohou udělat firmy nebo města?
- Jaké jsou možnosti dalších úspor na sociálních dávkách?
Odpovědi na tyto a další otázky čtěte v novém čísle časopisu TÝDEN, který vyšel v pondělí 3. května 2010.
Foto: Karel Šanda