Těžba uhlí
Hüner: Situace v teplárenství může vést k prolomení limitů
27.02.2011 18:59
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Tomáše Hünera by nepříznivá situace v českém teplárenství mohla vést až ke změně programového prohlášení vlády a k prolomení uhelných těžebních limitů.
Plánované skokové zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u tepla z 10 na 20 procent spolu s dalšími problémy nyní řeší speciální komise ministerstva. Výsledky její práce mají být známy během několika týdnů. Hüner to vedl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Náměstek nevyloučil ani možnost, že by v souvislosti s rostoucí cenou ropy v důsledku politické krize v Libyi ministerstvo průmyslu v blízké budoucnosti mohlo navrhnout ministerstvu financí snížení sazby spotřební daně u pohonných hmot. Podle náměstka se u motorové nafty DPH a spotřební daň společně podílejí na konečné ceně produktu 50 procenty, u benzinu je tento podíl ještě o čtyři procentní body vyšší.
"Ano, může se stát, že v rámci souběhu všech těch věcí, o kterých jsme se bavili, když bude teplárenství ohroženo natolik, že bude stát za to se pobavit i o programovém prohlášení vlády, že to ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek udělá (navrhne prolomení limitů)," uvedl Hüner. "Domnívám se s plnou vážností, že výsledky (práce komise) tuto nutnost (změnu programového prohlášení a prolomení limitů) prokážou," dodal. Zachování těžebních limitů do programového prohlášení vlády v koaličních jednáních prosadily Věci veřejné.
Komise energetických odborníků, kterou sestavil ministr průmyslu Kocourek a jež má v čele exposlance ODS Oldřicha Vojíře, má do jara společně s akademiky z Vysoké školy ekonomické vypracovat studii, jak zajistit dodávky tepla po roce 2015, kdy končí posledním velkým teplárnám dlouhodobé kontrakty na dodávky hnědého uhlí. Teplárnám má chybět 6,5 milionu tun hnědého uhlí ročně, což je množství, o které snižují společnosti těžbu.
Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty už v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí a kam ne - především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí. Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula jen pár set metrů od Litvínova a srovnala by se zemí obec Horní Jiřetín.
Také k problematice ropných produktů MPO sestavilo zvláštní meziresortní komisi. "Určitě stojí za to debatovat, jestli tato výše spotřební daně je potřebná, účelná," řekl Hüner s tím, že příjem státu z uvedených daní je velmi důležitý pro státní rozpočet, na druhou stranu ale ceny pohonných hmot ovlivňují cenu všech výrobků v ČR a následně konkurenceschopnost země.
Benzin zdraží už v pondělí
Podle analytika společnosti Generali PPF Petra Nováka se růst světových cen ropy projeví na tuzemských cenách pohobných hmot již v pondělí. "Pravděpodobně už zítra ráno dojde na čerpacích stanicích ke zdražení," uvedl Novák. Podle jeho názoru by cena benzinu měla vzrůst zhruba o 90 haléřů na průměrných 34,30 korun za litr a cena motorové nafty asi o 40 haléřů na 33,30 korun za litr.
Růst cen by však mohl být ještě výraznější, neboť čerpadláři na počátku roku snížili své marže, které budou pravděpodobně chtít opět zvýšit. "Teď mají argument, proč tu marži získat zpátky," podotkl analytik.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.