Češi stále raději tráví dovolenou doma. Svědčí o tom údaje Českého statistického úřadu, podle kterých počet ubytovaných domácích turistů loni vzrostl o 4,3 procenta na téměř 6,3 milionu. Více českých turistů než v roce 2005 uvítala loni ubytovací zařízení ve všech krajích i v hlavním městě, výjimkou je pouze jižní Morava.
Neochvějné postavení na špičce žebříčku oblíbenosti potvrzuje Jihočeský kraj, kam loni zavítalo téměř 770 tisíc domácích turistů. Jde o meziroční nárůst o deset procent. Následuje Jihomoravský kraj, kde se však loni ubytovalo o 16 tisíc domácích turistů méně než předloni. Další v pořadí jsou kraje Královéhradecký a Liberecký.
Nejméně oblíbený je i přes tříprocentní nárůst Karlovarský kraj, kde loni v hotelích přespalo 190 tisíc turistů. Karlovarský kraj se svými lázněmi ovšem nadprůměrně boduje u zahraničních hostů, zejména u Rusů. Malý zájem je o kraj Pardubický, který zůstává ve stínu sousedního Hradce Králové a netěší se ani přízni zahraničních cestovatelů.
Analytik státní agentury CzechTourism Martin Košatka považuje téměř třistatisícový přírůstek za velmi pozitivní jev. "Svědčí to o tom, že lidé mají dostatek finančních prostředků na to, aby spali v ubytovacích zařízeních i v rámci domácího cestovního ruchu," řekl. Podle něj dávají Češi při domácích cestách přednost tříhvězdičkovým a méněhvězdičkovým hotelům a také kempům.
A co domácí turisty k cestám po "českých luzích a hájích" láká? Velkou přitažlivost mají nejvyšší české hory. Z toho těží kraje Královéhradecký a Liberecký, kam v zimě míří přes 40 procent občanů, kteří chtějí lyžovat v Česku. Významnou roli hrají také přírodní a historické zajímavosti a krásy. Například Český ráj láká desetitisíce turistů ročně, dobrou pověst mají také jižní Čechy se svými lesy, rybníky a Šumavou.
Samy přírodní krásy dnes už turistům nestačí. "Důležitá je nabídka balíčku atrakcí. Třeba Liberec nabízí akvapark, kam Vás odveze autobus přímo ze sjezdovky. To jsou lákadla, které tam ty Čechy přilákají," řekl Košatka.
Foto: Jan Schejbal