Informační povinnost za rok 2016 dosud nesplnilo 69 procent tuzemských společností. Základní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin vypršel koncem července 2017 a nejzazší termín uplynul na konci loňského roku. Nejhorší situace je v Praze a mezi malými obchodními firmami. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode.
"Laxní, a v některých případech až zcela odmítavý postoj českých firem k zákonné povinnost zveřejňovat výsledky hospodaření ve sbírce je jedním z neduhů tuzemského podnikatelského prostředí. Deformuje totiž celý trh, vytváří korupční prostředí a paradoxně je ku prospěchu nepoctivým firmám, kterým přináší konkurenční výhodu. Riziko postihu ze strany státu je stále zcela minimální," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Z hlediska právní formy, po dobu, kdy Bisnode tyto statistiky pravidelně sleduje, zákonnou povinnost vždy spolehlivěji plnily akciové společností než společnosti s ručením omezeným.
Nejhorší přístup k dodržování platných právních norem mají firmy, které podle ČSÚ nevykazují tržby. V této kategorii informační povinnost za rok 2016 doposud nesplnilo téměř 85 procent společností. "Dlouhodobě platí, že čím vyšší tržby, tím spolehlivější plnění informační povinnosti," uvedla Štěpánová.
Velkoobchod a maloobchod je oblast podnikání s dlouhodobě nejhorším přístupem k plnění informační povinnosti. V případě velkoobchodu s potravinami, nápoji, tabákovými výrobky a výrobky převážně pro domácnost informační povinnosti za rok 2016 splnilo jen 12 procent subjektů.
Naopak mezi subjekty podnikajícími v oblasti činnosti trustů a fondů je jen méně než pětina firem, které neuložily finanční výkazy do sbírky listin.