Spory podnikatelů s insolvenčními správci a soudci na severu Moravy se přiostřují. Začala padat trestní oznámení a dokonce údajně došlo i na nábojnice ve schránce.
Insolvenční správci a soudci se vymkli kontrole a připravují nás o velké majetky, zní z řad podnikatelů a občanů na severu Moravy. Podobné stížnosti před lety odstartovaly kauzu ústeckého soudce Jiřího Berky, který byl v roce 2010 odsouzen na devět let a přes pozdější amnestii je rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci dále stíhán.
Nejnověji si na insolvenční řízení stěžuje Olomoučan Ilja Padalík, pro něhož prý měl jeho průběh osobní následky. "Jednou jsem dokonce našel nábojnici ve schránce. A ve vyhledávači Google je neoprávněné varování, že jsem dlužníkem v insolvenčním řízením, přestože jsem věřitelem," tvrdí Padalík. Kdo za tím stojí, není schopen říct.
Jeho příběh začal před několika lety, kdy si v olomoucké pobočce firmy Sykora objednal
kuchyňskou linku za několik set tisíc. Při podpisu smlouvy zjistil, že realizací je pověřena pobočka s názvem Kuchyně Horní Lán, působící jako samostatná firma. Ta mu nejprve udělala špatný grafický návrh, později nebyla schopna linku dokončit.
Kuchyň za několik set tisíc mu podle dokumentů v insolvenčním rejstříku firma sice dodala, ale objednávající ji vzhledem k nemožnosti montáže odmítl převzít. Následovaly zdlouhavé soudní pře, které vyústily v Padalíkovo vítězství. "Včetně náhrady škody a nákladů za uskladnění mi měli zaplatit okolo pěti set tisíc korun," upřesňuje Padalík. To ovšem bylo nad možnosti firmy, které prý ubyly objednávky, a tak se rozhodla podat na sebe konkurz.
Dlužník věřitelem
A právě tehdy začaly problémy s insolvenčními správci. Dodávající firma podle Padalíka převedla v rozporu se zákonem svůj majetek na "nástupnickou" společnost vedenou příbuznými jednatelek. Tvrzení o tom, že nástupnická společnost se stejnou činností i sídlem vznikla těsně před vyhlášením konkurzu, potvrzuje i Obchodní rejstřík vedený ministerstvem spravedlnosti. Jednatel této nástupnické společnosti se přitom později sám přihlásil do konkurzu jako věřitel.
"Na základě toho jsem podal trestní oznámení pro poškozování věřitele, což policie prověřovala asi čtrnáct měsíců a nikam to nevedlo," říká Padalík a dodává, že insolvenční správce Radoslav Lavička některé jeho pohledávky vůči Kuchyni Horní Lán v konkurzu popřel. V této věci dal Vrchní soud v Olomouci později za pravdu Padalíkovi.
"Insolvenční správce zmanipuloval ustavující schůzi věřitelů popřením mých pohledávek, naopak zjistil sporné pohledávky," říká Padalík a dodává, že přišel o místo zástupce věřitelů, který může dát udělat audit účetnictví nebo dávat pokyny insolvenčnímu správci třeba k podání odpůrčích žalob. V konkurzu mu pak byla přiznána náhrada ve výši jedné pětiny dlužné částky.
Insolvenční správce Radoslav Lavička ovšem jeho námitky odmítá. Sám prý byl proti Kuchyni Horní Lán nucen zasáhnout, když se snažil vrátit zpět do majetkové podstaty firmy v insolvenci nákladní vozidlo, které bylo předtím neoprávněně převedeno. "Pan Padalík se svými šikanózními návrhy snaží změnit insolvenční řízení," řekl časopisu TÝDEN Lavička.
Záležitost by se dala odbýt jednoduše tím, že i když je půl milionu pro běžného smrtelníka velká suma, nejde o tak vysokou částku, aby stálo za to pro ni podobným způsobem podvádět. Ve sporu vedeném Iljou Padalíkem ovšem figurují jména téhož insolvenčního správce Radoslava Lavičky a insolvenčního soudce Bronislava Šlahaře, která se objevila v nedávno medializovaném sporu Pavla Juříčka, majitele Brano Group a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR. "Podle toho, co jsem měl možnost si o tom přečíst, se případ pana Padalíka velice podobá tomu mému," řekl TÝDNU Juříček.
Smyšlené pohledávky
Ten před čtyřmi lety koupil od podnikatelů Michaila Kosovského a Vojtěcha Vlčka, výrobce kotlů, firmu Mora-Top. Firmě půjčil peníze, a protože mu je nesplácela, získal podle smlouvy většinový podíl. Poté však údajně zjistil, že původní majitelé obchodují s Ruskem prostřednictvím gibraltarské firmy Maddison Marketing, která však peníze za kotle výrobci nezasílá. Společnost po čase navíc kvůli jednomu spornému platebnímu příkazu skončila v insolvenčním řízení.
Podle Juříčka byly do konkurzní podstaty zahrnuty i nemovitosti firmy Brano Group. Insolvenční správce Radoslav Lavička pak prý do konkurzu zapsal smyšlené pohledávky a ty skutečné popíral, v čemž ho prý podpořil i insolvenční soudce Bronislav Šlahař. Juříček tvrdí, že následkem vadného rozhodnutí insolvenčního soudu skončil výrobní program společnosti. Podle podnikatele jde o ukázkový případ, jak v Česku pracuje konkurzní mafie.
Žaloby na krku
Když Juříček v červnu vystoupil na tiskové konferenci s obviněním, že ho v konkurzu připravili o majetek v hodnotě několika desítek milionů korun, rozpoutal tím na české politické scéně menší bouři. Jednala o tom tripartita, v novinách se hojně vyslovovali zástupci ministerstva spravedlnosti. Podle Juříčka zatím bez výsledku. "Jediné, co se stalo, je to, že na mě bylo podáno asi pět žalob," konstatuje podnikatel. Tuto informaci potvrdil i insolvenční správce Radoslav Lavička, který je autorem některých žalob. "Výpady pana Juříčka začínají nabývat takové mediální intenzity, že cítím potřebu svého zásahu," řekl Lavička. Je přesvědčen, že Pavel Juříček nepostupoval v souladu s právem, proto žaloby podal. Podnikatel podle něho nepostupoval správně například při převodu majetku dlužníka do vlastnictví společnosti Brano Group, která mu patří. "Provedl to zápočtem na své pohledávky, aniž bral ohled na pohledávky jiných věřitelů. Stejně tak si zřídil před vlastním prodejem zástavní práva, ale podstatně později, než investoval půjčkami do společnosti Mora-Top, a tím naplnil skutkovou podstatu, na kterou pamatuje insolvenční zákon," vysvětlil Lavička.
Juříček oproti tomu tvrdí: "Bylo dopředu domluveno přesně podle zákona, že když ty půjčky nebudou spláceny, tak bude zřízeno zástavní právo. I ty půjčky byly na to, aby se zaplatilo ostatním věřitelům a abychom vůbec mohli rozběhnout výrobu."
Případy Ilji Padalíka a Pavla Juříčka nejsou u konce, posun lze očekávat během dalších jednání v září.