Inspektoři si proklepli e-shopy. Problémy byly skoro všude

Ekonomika
13. 8. 2012 10:52
Inspekce objevila u velkého množství internetových obchodů závady (ilustrační foto).
Inspekce objevila u velkého množství internetových obchodů závady (ilustrační foto).

Česká obchodní inspekce v prvním pololetí odhalila různé závady u 81 procent kontrolovaných internetových obchodů, což je nejvyšší podíl od zahájení kontrol e-shopů. Loni inspektoři závady zjistili u 73 procent internetových obchodů, na které se zaměřili. Rostoucí podíl odhalených nedostatků souvisí s vyšším počtem kontrol i jejich cílením na rizikové internetové obchody.

ČOI v prvním pololetí zkontrolovala 567 internetových obchodů a nedostatky zjistila ve 460 případech. Téměř polovina prohřešků spočívala v porušení zákazu užívání nekalých a klamavých obchodních praktik. "Ve většině případů se jednalo o neposkytnutí zákonem stanovených informací, případně o poskytnutí neúplných či jinak zavádějících údajů, ať již o prodávajícím, o podmínkách uzavření smlouvy, nebo o uplatnění práv z této smlouvy vyplývajících," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Třetina zjištění se týkala nedodržení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, které prodejcům nařizuje řádně informovat spotřebitele o podmínkách reklamace. "Dalším často zjišťovaným nedostatkem při obchodování prostřednictvím internetu patřilo nedodržování povinností při přijetí a vyřízení reklamace, včetně nerespektování lhůty k jejímu vyřízení zákonem stanovené," podotkla Fléglová.

Popularita internetových obchodů v Česku stále rychle roste. Útraty Čechů v internetových obchodech (bez započítání služeb) loni podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci vzrostly na rekordních 37 miliard korun, což je o čtyři miliardy více než v roce 2010. Hlavním důvodem využití internetových obchodů je nejen obvykle nižší cena zboží, ale také pohodlí a úspora času.

"Jedná se o způsob obchodování s velkým potenciálem rozvoje a tím i významu, ale současně také o oblast, kde chybí některým provozovatelům jakékoliv právní povědomí o jejich povinnostech a jejich zákazníci jsou velmi často poškozováni a kráceni na svých právech. Nechybí ani případy, kdy se praktikami provozovatelů e-shopů zabývají orgány činné v trestním řízení," upozornila Fléglová.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ